Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-01-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-01-11
Gigafactory - największy na świecie budynek zero-energetyczny z pompami ciepła
Gigafactory w Nevadzie, źródło: www.tesla.com
Gigafactory w Nevadzie, źródło: www.tesla.com

Największa na świecie fabryka akumulatorów „Gigafactory" budowana przez firmę Tesla w Newadzie, jest ważnym elementem strategii budowy rynku samochodów elektrycznych i budynków samowystarczalnych. Planowana roczna zdolność produkcyjna fabryki baterii to 35 gigawatogodzin (GWh) – stąd nazwa Gigafactory.

Będzie ona produkować akumulatory znacznie mniejszym kosztem niż inni wytwórcy, między innymi dzięki innowacyjnej produkcji, zmniejszeniu ilości odpadów oraz ulokowaniu całej linii produkcyjnej pod jednym dachem. Oczekuje się, że koszt wytwarzania wynikający ze skali produkcji obniży się o ok. 30%, a wielkość produkcji będzie porównywalna z globalną produkcją akumulatorów w 2013 r.

Docelowo będzie to nie tylko jeden z największych budynków na Ziemi, ale także największy budynek w tzw. standardzie zero-energetycznym – będzie produkował więcej energii ze źródeł odnawialnych niż sam jej zużywa. Co ważne w świetle podpisanego porozumienia Paryskiego „Gigafactory" będzie też budynkiem nieemitującym dwutlenku węgla.

Oprócz tego, że cały budynek będzie pokryty panelami fotowolotaicznymi produkującymi energię elektryczną z promieniowania słonecznego, za ogrzewanie i chłodzenie budynku będą odpowiadać pompy ciepła. Uzupełnieniem systemu będą duże magazyny energii elektrycznej, które umożliwią nieprzerwane funkcjonowanie obiektu przez cały rok.

Rozwiązanie zastosowane w fabryce Tesli w Newadzie jest dobrą wskazówką w jakim kierunku powinna iść budowa nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Tzw. „Pakiet Energetyczny", przygotowany w 2016 roku przez Komisję Europejską zwraca uwagę na duży potencjał zastosowania pomp ciepła w obiektach przemysłowych.

Szerokie zastosowanie pomp ciepła w obiektach mieszkalnych i przemysłowych pozwoli łatwiej osiągnąć światowe wyzwanie ochrony klimatu związanego z koniecznością odejścia w świecie od spalania paliw kopalnych w latach 2050-60.

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PORT PC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także