Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-05-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-18
Zawory sterujące
Zawory sterujące

Zawory rozdzielające to grupa elementów pneumatycznych, dzięki którym możliwe jest sterowanie przepływem czynnika roboczego. To rozwiązanie powszechnie stosowane w większości układów pneumatycznych napędowych czy sterujących. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat i pokazujemy, co wyróżnia zawory sterowane mechanicznie.

Zawory sterujące są stosowane w prawie wszystkich układach pneumatycznych wykorzystywanych przez nowoczesnych użytkowników. Służą one kierowaniu przepływem strumienia sprężonego powietrza. Mogą łączyć lub rozdzielać drogi przepływu czynnika roboczego. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dzielimy zawory pneumatyczne i co wyróżnia rozdzielacze sterowane mechanicznie.

Jak dzielimy zawory rozdzielające ze względu na sposób sterowania?

Nowoczesne zawory rozdzielające mogą różnić się między sobą przede wszystkim dzięki kilku specyficznym cechom. Jednym z wyróżniających czynników jest sposób sterowania nimi, który określa metodę, zgodnie z którą przemieszcza się wybrany element. Wyróżniamy:
• zawory rozdzielające sterowanie elektromagnetycznie (in. elektrozawory),
• zawory rozdzielające sterowane pneumatycznie, gdzie otwarcie i zamknięcie zapewnia wzrost lub obniżenie ciśnienia,
zawory sterowane mechanicznie,
• zawory rozdzielające sterowane w sposób mieszany,
• zawory rozdzielające sterowane ręcznie.

Istotnym aspektem, którym różnią się poszczególne rozdzielacze pneumatyczne, jest także sposób doprowadzania medium roboczego do elementu sterującego. Użytkownicy mogą zdecydować się na metodę bezpośrednią lub pośrednią. Co zyskują?
• Sterowanie bezpośrednie zapewnia szybkie tempo działania. To także możliwość uniknięcia kontaktu medium z elementami elektromagnesów ważnych dla prawidłowej pracy układu. Użytkownicy doceniają także prostą konstrukcję.
• Sterowanie pośrednie daje użytkownikowi kontrolę także na zaworami sterującymi cechującymi się dużą wielkością.

Zawory sterowane mechanicznie

Wśród wielu rodzajów rozwiązań dostępnych na rynku można znaleźć m.in. zawory sterowane mechaniczne, które muszą zmagać się z dużym ciśnieniem. Producenci musieli więc stworzyć elementy o bardzo dużej wytrzymałości. Ze względu na uniwersalność zastosowań konieczne jest także działanie bez zarzutów bez długi czas.

Spełnienie wszystkich tych kryteriów sprawia, że instalacje użytkowników działają sprawnie i bez zarzutów. Dlatego tak ważne jest, by wybierać rozwiązania wysokiej jakości i troszczyć się o ich perfekcyjne dopasowanie do potrzeb danego układu pneumatycznego. Właśnie dlatego sugerujemy usługi zespołu Inter Trade, który może pochwalić się szeroką wiedzą branżową i dużym doświadczeniem we współpracy z klientami reprezentującymi zróżnicowane sektory. W ich ofercie znajdziemy m.in. zawory sterowane mechanicznie - poznaj kilka ich rodzajów.

Zawory sterujące VM - nowa seria

Seria urządzeń VM100/200 to lekkie i kompaktowe zawory sterowane mechanicznie. Wyróżniają się aż 4 sposobami montażu. Producent udostępnia również dwie opcje wyprowadzenia przewodów. Cechą charakterystyczną jest kilka opcji modułu zespołu napędowego i jego stosunkowo łatwa wymiana.

Nowe zawory sterujące VM

W skład nowej serii VM wchodzą zawory sterowane mechanicznie grzybkowe. Ich cechą charakterystyczną jest kompaktowa konstrukcja, dzięki której możliwe jest zastosowanie ich w niewielkich układach. Użytkownicy powinni wiedzieć również, że tego rodzaju rozdzielacze wyróżniają się zróżnicowanymi mechanizmami przełączającymi.

Zawory sterujące VFM

W ofercie firmy Inter Trade znajdziemy również zawory sterowane mechaniczne 5/2 z serii VFM. To kompaktowe rozwiązania dostępne z suwakiem z uszczelnieniem lub suwakiem metalowym. Urządzenia dostępne w tej serii wyróżniają się dużym przepływem i sporą częstotliwością cykli.

Zawory sterujące z serii VZM

W serii VZM znajdziemy sterowane mechanicznie zawory 5/2 i 5/3 o kompaktowej budowie i dużym przepływie. Można zdecydować się na modele z suwakiem metalowym lub suwakiem z uszczelnieniem elastycznym. Rozwiązania dostępne są z szerokim wyborem sposobu sterowania. Możliwe jest także zastosowanie zewnętrznie zasilanego pilota.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także