Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-09-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Zastosowanie wyświetlaczy LCD TFT w przemyśle
Zastosowanie wyświetlaczy LCD TFT w przemyśle

TFT to cienkowarstwowy tranzystor, stosowany głównie w kolorowych wyświetlaczach LCD z matrycami aktywnymi. Obsługiwany przez nie ekran pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, np. w notebookach i monitorach komputerowych. Jakie zalety posiada ta technologia?

Struktura wyświetlacza TFT LCD

Wyświetlacze TFT LCD produkowane są poprzez chemiczne osadzenie z fazy gazowej. W takiej matrycy każdy piksel posiada własny tranzystor sterujący. Cecha ta odróżnia TFT od technologii STN, w której poszczególne wiersze i kolumny komórek ciekłego kryształu obsługiwane są w sposób kompleksowy.

Tranzystory cienkowarstwowe umieszczane są na szklanym podłożu, podczas gdy podłożem tranzystorów standardowych jest zwykle krzemowa płytka. Zastosowanie tej technologii daje możliwość uzyskania znacznie wyższych parametrów obrazu, niż w przypadku tranzystorów tradycyjnych.

Zalety technologii TFT LCD

TFT pozwala na zachowanie stosunkowo niewielkiej grubości oraz masy urządzenia końcowego, a także nieduży pobór prądu. Niewygórowany jest także koszt produkcji. Obecnie produkowane wyświetlacze TFT LCD coraz częściej posiadają specjalne powłoki antyrefleksyjne. Znacząco poprawiają one czytelność obrazu uzyskiwanego na ekranie, jeżeli występuje ryzyko jej pogorszenia pod wpływem świetlnych refleksów.

Technologia tranzystorów cienkowarstwowych jest stale rozwijana. Do nowości należą rozwiązania takie jak np. OFET i OTFT. Jako półprzewodniki wykorzystywane są w nich substancje organiczne, co ma szanse znaleźć szerokie zastosowanie w produkcji wyświetlaczy elastycznych. Rozwiązania korzystające z tranzystorów cienkowarstwowych dedykowane klientom przemysłowym oraz biznesowym, posiadają także wiele innych atutów.

TFT LCD dla przemysłu i biznesu

Na szczególną uwagę inwestorów biznesowych oraz przemysłowych zasługują wyświetlacze TFT LCD wykonane w technologii MVA, która pozwala na uzyskanie zauważalnie szerszych kątów widzenia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w sytuacjach, które wymagają korzystania z urządzeń w pozycjach różnych względem położenia użytkownika.

Istotnym parametrem nowoczesnych ekranów TFT LCD jest podwyższona jasność. Dzięki niej, urządzenia wyposażone w wyświetlacze swobodnie użytkować można na otwartej przestrzeni, gdzie natężenie światła w otoczeniu jest bardzo duże. W ten sposób uniknąć da się problemów z odczytem prezentowanej treści oraz wyblakłymi kolorami, spotkanych w przypadku ciemniejszych ekranów. W każdej z grup nowoczesnych wyświetlaczy TFT LCD znaleźć można modele w standardowym zakresie rozmiarowym.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Unisystem

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
unisystem.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.