Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-05
Zasilacze i sterowniki zasilaczy impulsowych – co warto o nich wiedzieć?
Zasilacze i sterowniki zasilaczy impulsowych – co warto o nich wiedzieć?

Korzystając z urządzeń elektronicznych, nieustannie używamy również zasilaczy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, do czego one tak naprawdę służą. Poniżej wyjaśniamy, czym są popularne zasilacze impulsowe i do czego służą sterowniki zasilaczy impulsowych. Podpowiemy również, jak znaleźć najlepsze stabilizatory.

 

Do czego służy zasilacz impulsowy?

Zasilacz to urządzenie umożliwiające doprowadzenie energii do sprzętu docelowego. Czemu nie można podłączyć sprzętu bezpośrednio do gniazdka? Ponieważ prąd stały szybko zanika, przez co zwyczajnie nie dotarłby on pod odpowiednim napięciem. Natomiast zasilacz wzmacnia prąd i nadaje odpowiednich parametrów. Dzieje się to między innymi dzięki sterownikom zasilaczy impulsowych w przypadku zasilaczy tego typu. Warto w tym miejscu wskazać na fakt, że dostępne są różnego rodzaju zasilacze. Modele impulsowe działają w oparciu o funkcjonowanie przetwornicy napięcia. Składają się z mostku Graetza i kondensatorów. Natomiast rolę klucza pełni w tym przypadku tranzystor. Za sprawą generowania impulsów, których częstotliwość co do zasady przekracza wartość częstotliwości w sieci, zasilacze te przyjmują małe rozmiary.

 

Po co stosować sterowniki zasilaczy impulsowych?

Powyżej pokrótce wyjaśniliśmy, czym są i do czego służą zasilacze impulsowe. Najprościej rzecz ujmując, sterują one prądem dostarczanym do urządzenia. Natomiast sterowniki zasilaczy impulsowych to elementy sterujące pracą zasilacza. Określa się je również jako stabilizatory. Są to układy scalone montowane wewnątrz zasilaczy i kontrolujące ich działanie. Po co stabilizować pracę zasilaczy impulsowych? Ponieważ sprzęt uzyskuje w ten sposób lepsze parametry pracy. Stabilizacja zasilaczy impulsowych, to:

  • mniejsze rozmiary zasilacza,
  • mniejsza masa sprzętu,
  • sprawność sięgająca 90%,
  • stabilność napięcia na wyjściu,
  • niezależność napięcia wyjściowego od napięcia zasilające.

Jak widzisz, sterowniki zasilaczy impulsowych to urządzenia bardzo przydatne. Sprawdźmy teraz, na co zwracać uwagę, dokonując wyboru stabilizatorów. Poniżej przedstawiamy też dwie propozycje jakościowych urządzeń z tej kategorii.

 

Jak wybrać odpowiedni sterownik zasilaczy impulsowych?

Wybór odpowiednich sterowników zasilaczy impulsowych może wydawać się trudny. Jednak zwracając uwagę jedynie na kilka podstawowych parametrów, bez większego trudu można znaleźć optymalny sprzęt. Warto pamiętać, że istotne są zarówno wartości bezwzględne poszczególnych parametrów, jak i dopasowanie ich do potrzeb danego projektu.

Wśród ważnych cech omawianych sterowników należy wymienić zakres napięcia wejściowego. Nie bez znaczenia jest zakres temperatury, w jakiej może pracować sprzęt. Polecamy również sprawdzać zakres temperatur, w których pracują sterowniki zasilaczy impulsowych.

Z pewnością godny uwagi jest sterownik zasilaczy impulsowych ST1S10PHR, marki STMicroelectronics. To sprzęt wyróżniający się zakresem napięcia wejściowego od 2,5 V do 18 V oraz zakresem temperatury pracy od -40 do 125 stopni Celsjusza, a jego obudowa  to jakościowy model SOP08. Polecamy też przyjrzeć się sterownikowi LNK304DN-TL od Power Integrations. To model o zakresie napięcia wejściowego 700 V. Zakres temperaturowy to w tym wypadku aż od -40 do 150 stopni Celsjusza. Producent zastosował obudowę SOP08C, która również zapewnia dużą wytrzymałość urządzenia.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
micros.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także