Dziięki specjalnym rdzeniom amorficznym zwiększa się efektywności sieci

Dwie największe polskie firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją energii wybrały rozdzielcze transformatory amorficzne firmy ABB. Urządzenia mają spowodować zmniejszenie strat energii w sieciach rozdzielczych nawet o 70%.
Firmy, które zdecydowały się na zakup tych transformatorów to Polska Grupa Energetyczna i Tauron. Razem dostarczają one prąd do ponad 60% odbiorców energii w Polsce.
Każda z firmy wybrała ponad 1000 transformatorów amorficznych firmy ABB, które mają zapewnić zmniejszenie strat mocy w sieci dystrybucyjnej. Nowe urządzenia zastąpią stary, nieefektywny energetycznie sprzęt. Zmienione zostaną także podstacje elektryczne.
Dzięki specjalnym rdzeniom w czasie użytkowania transformatorówwiększa zwiększa się efektywnośći sieci. Jednocześnie obniżają się koszty operacyjnych i emisja dwutlenku węgla .
Badania potwierdziły, że w ciągu 30-letniej okresu eksploatacji transformatorów będzie można zaoszczędzić prawie 135 gigawatogodzin energii oraz zmniejszyć o prawie 140.000 ton emisję dwutlenku węgla. Jest to szczególnie ważne w kraju takim jak Polska, który generuje ponad 90 % swojej mocy z węgla. Jak wiemy jest to nieodnawialne źródło energii, paliwo kopalne, którego spalanie generuje stosunkowo dużą emisję dwutlenku węgla.
Transformatory rozdzielcze ABB o rdzeniu amorficznym to część „zielonego portfolio” ABB. Jednym z jego założeń jest produkcja i dystrybucja transformatów o ultra-wysokiej sprawnośc, które generują jednocześnie jak najmniejsze straty energii. Amorficzne rdzenie wykonane są z unikalnego stopu, który zmniejsza straty energii nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych rdzeni wykonanych z najlepszych gatunków stali krzemowej.
Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora amorficznego pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż nie zachodziw nim utrata ciepła.
Istnieją dwa rodzaje strat energii w transformatorach dystrybucji. Straty wynikające z obciążenia, które różnią się w zależności od obciążenia transformatora oraz straty jałowe, które zachodzą w rdzeniach i odbywają się przez cały okres eksploatacji transformatora niezależnie od obciążenia. To właśnie ten drugie stanowią znaczną część energii utraconej w sieciach elektroenergetycznych.
Biorąc pod uwagę liczbę transformatorów używanych w sieciach rozdzielczych, nawet niewielka poprawa wydajności będzie powodowała znaczącą oszczędność energii. Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej jest ok. 4,5 milionów transformatorów rozdzielczych. Łącznie w czasie pracy tracą one 38 terrawatt godzin i emitują 30 mln ton CO2 rocznie.
Straty energii w transformatorach dystrybucyjnego szacuje się na około 2-3 procent światowej rocznej produkcji energii elektrycznej.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ABB

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polski rynek transformatorów dystrybucyjnych. Kierunki rozwoju.
W strukturze krajowego rynku transformatorów dystrybucyjnych wyróżnia się dwa sektory: od lat charakteryzujący się stabilnym popytem rynek...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-