Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-05
Wyprodukują energię z metanu

Nowa instalacja umożliwi wykorzystanie tego odpadu z górniczej eksploatacji

ZEC Katowice dostarczy niezbędną instalację do kopalni Wieczorek
ZEC Katowice dostarczy niezbędną instalację do kopalni Wieczorek

W Katowicach, w kopalni Wieczorek, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) rozpoczęły już pracę dwa silniki zasilane metanem z pobliskiej kopalni Staszic. Zakłady Energetyki Cieplnej z grupy KHW dostarczą instalację umożliwiającą produkcję prądu i ciepła za pomocą tego gazu.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa w grupie holdingu. W kopalni Mysłowice-Wesoła już parę lat temu zainstalowano dwa silniki używające metan, aby produkować energię. Trwa także realizacja nowoczesnej stacji odmetanowania w kopalni Wujek-Śląsk.

Pełna moc silników, produkująca energię oraz ciepło zostanie osiągnięta za kilka tygodni.

Metan z kopalni Staszic jest dostarczany do kopalni Wieczorek nowym gazociągiem ze stacji odmetanowania.  Zasila dwa znajdujące się na terenie Wieczorka silniki gazowe o mocy cieplnej i elektrycznej po ok. 1,5 megawata każdy. Elementem aparatury jest również kocioł gazowy o mocy 6 megawatów a także niezbędna infrastruktura.

Inwestycja jest warta ponad 13 mln zł. Warto dodać, iż realizacje projektu wspomógł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przyznając na ten cel ponad 3,7 mln zł preferencyjnej pożyczki. Nowe rozwiązanie będzie mieć korzystny wpływ na środowisko. Pozwoli zmniejszyć emisję metanu (ten gaz 21-krotnie bardziej od dwutlenku węgla wpływa na efekt cieplarniany) oraz CO2, a także zredukować ilość węgla niezbędnego do produkcji energii.

Rocznie w wyrobiskach kopalni Staszic ze złóż węgla wydziela się ok. 5-6 mln m sześc. metanu. Ponad 70% gazu ulatnia się do atmosfery drogą wentylacyjną. Pozostała część jest kierowana do instalacji odmetanowania. Następnie rurociągiem będzie przesyłana do kopalni Wieczorek, gdzie gaz zostanie wykorzystany do zasilania silników.

Przedstawiciele KHW zaznaczają, że inwestycja umożliwi wykorzystanie odpadu z górniczej eksploatacji. Użycie paliwa czystszego od węgla znacznie zmniejszy ilość szkodliwych pyłów i gazów w powietrzu.

Inwestorem w tym przedsięwzięciu, ZEC Katowice, spółka zależną Katowickiego Holdingu Węglowego. Choć jeszcze w tym roku KHW zainicjował proces prywatyzacji firmy, ostatecznie pozostała ona w grupie KHW. Będzie się zajmować m.in. eksploatacją i gospodarczym wykorzystaniem metanu z kopalń.

„Metan to bezwonny, bezbarwny gaz towarzyszący złożom węgla. Jest dwukrotnie lżejszy od powietrza. Jego ilość wzrasta wraz z głębokością eksploatacji."
W zeszłym roku ilość wydzielonego w trakcie prac gazu oszacowano na ok. 830 mln m sześc. Jedynie jedna trzecia trafia do instalacji odmetanowania, a stamtąd - w większej części - do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzacji kopalń. Jastrzębska Spółka Węglowa może pochwalić się największą ilością wykorzystywanego metanu w taki właśnie sposób.

Maksymalna dopuszczalne stężenie metanu w wyrobiskach to 2%. Jeśli liczba ta zostanie przekroczona trzeba wyłączyć urządzenia i wycofać załogę. Praca może być rozpoczęta dopiero po odpowiednim przewietrzeniu chodników. Metan wybucha w stężeniu od 5 do 15 proc. Powyżej 15% gaz się zapala.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GazetaPrawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także