
Okazuje się, że światło może być emitowane przez powierzchnie cienkie jak papier. Tak wynika przynajmniej z płynących zza oceanuy wiadomości o nowej technologii, nad którą pracuje amerykańska firma Rohinni Idaho. Jeżeli uda jej się wejść na rynek, ma ona ogromny potencjał, zmiany sposobu wykonania od smartfonów, przez elektroniką noszoną aż do tradycyjnego oświetlenia.
Technologia, którą proponuje nam Rohinni nazywa się LightPaper i pozwala tworzyć nadruk elementów świetlnych praktycznie na każdej powierzchni. Aby utworzyć LightPaper, Rohinni łączy atrament z mikroskopijnymi diodami LED i nadrukowuje je na warstwie przewodzącej.
Firma twierdzi, że technologia pozwala na wykonywanie znacznie cieńszych konstrukcji niż obecnie popularna technika oświetleniowa OLED. Mimo ogromnego potencjału aplikacji w różnych dziedzinach życia, na podstawie prezentacji przedstawionej na stronie internetowej Rohinni można wnioskować, że na początku firma ma zamiar skoncentrować się na rynku elektroniki użytkowej.
Rohinni przed pełną komercjalizacją swojego produktu musi poradzić sobie jeszcze z równomiernym rozkładem diod na powierzchni papieru. Ich nierównomierne rozmieszczenie na wasrtwie przewodzącej może bowiem powodować efekt migotania.
Na ostatnie szlify pozostało jednak niezbyt wiele czasu. Premiera pierwszych urządzeń wykorzystujących LightPaper zapowiadana jest na drugą połowę przyszłego roku.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- businessinsider

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-