Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-05
Wszystko, co najważniejsze dla polskiej energetyki

Podsumowanie XV Kongresu Nowego Przemysłu w Katowicach

Ilustracja nadesłana (imagopr)
Ilustracja nadesłana (imagopr)

Polityka energetyczna państwa, kształtowanie miksu energii w Polsce, nowe inwestycje i zmiany na rynku energii oraz technologie i innowacje w energetyce – to wybrane tematy XV Kongresu Nowego Przemysłu. Konferencja z udziałem przedstawicieli sektora energii i paliw w Polsce towarzyszyła wydarzeniu Nowy Przemysł Expo, które odbyło się w dniach 26-28 września br., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

XV edycji Kongresu Nowego Przemysłu towarzyszyło hasło „Wszystko, co najważniejsze dla polskiej energetyki". Wydarzenie zgromadziło ok. 800 uczestników. Podczas pierwszego dnia konferencji poruszone zostały zagadnienia związane m.in. z elektromobilnością i potencjałem energii alternatywnej.

– Samochody elektryczne mogą służyć jako magazyny energii ładowane nocą, kiedy prąd jest tańszy, by później być wykorzystywane za dnia – mówił Doros Nikolaides z brytyjskiego centrum doskonalenia technik niskowęglowych i napędów hybrydowych Cenex. Jego zdaniem, sposobem na znaczne podniesienie atrakcyjności napędów elektrycznych jest wprowadzenie technologii Vehicle-2-Grid. Pozwalają one wykorzystywać samochody jako magazyny energii.

– Pełne akumulatory samochodu elektrycznego pozwalają zaopatrywać dom jednorodzinny przez 3,5 dnia. Przemysł samochodowy nie zmienił się przez 100 lat. Trzeba przekonać ludzi, że elektromobilność to więcej perspektyw niż barier. Obawy o to, że zużywanie energii z samochodowych akumulatorów przełoży się na brak zasilania podczas jazdy, są nieuzasadnione – przekonywał.

Sceptyczny wobec tego pomysłu był Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego. – Byłby to skomplikowany system, trudny do zarządzania ze względu na częste zmiany powodowane przez wpinanie i wypinanie z systemu kolejnych aut. Jego zdaniem należy tworzyć stacjonarne magazyny energii, w budowie których można wykorzystać nawet stare akumulatory ołowiowe.

– Recykling energetyczny odpadów kuleje przez zapisy ustawy o odpadach – mówił Jacek Boroń, prezes Węglokoksu Energia podczas debaty „Kogeneracja – nowe inwestycje w ciepłownictwie". – Odpady są również paliwem. Wyselekcjonowana frakcja, która ma kaloryczność większą niż 6 kJ na kilogram to już jest paliwo. Teraz jest tylko pytanie w jaki sposób jesteśmy w stanie wykorzystać to paliwo w kogeneracji – tłumaczył.

W kontekście możliwego wykorzystania odpadów w charakterze paliwa do kogeneracji, Jacek Boroń zwracał uwagę na niewykorzystywane do tej pory technologie zgazowania odpadów i produkcji syngazu, który może zostać użyty do produkcji (nawet w małej skali) energii elektrycznej i ciepła.

– Myślę, że to jest kierunek, który powinien się rozwijać i na który powinniśmy zwrócić baczną uwagę – ocenił podczas Nowego Przemysłu Expo.

Podczas dyskusji pt.: „Rynek energii w Polsce", Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) apelował do energetyki, żeby interesowała się sytuacją hutnictwa, wielkiego konsumenta energii (ok. 6 TWh rocznie). – O tym, że uprawnienia do emisji CO2 będą drożały, wiadomo było od 2005 roku, kiedy startował pierwszy okres rozliczeniowy Kioto. Trzeba było się do tego przygotować i nauczyć, ale zdaje się że energetyka tego czasu nie wykorzystała dobrze i dzisiaj przerzuca te koszty na społeczeństwo – powiedział.

Prezes HIHP ocenił, że hutnictwo pracujące od 2007 na marżach rzędu 2-6 proc. znalazło się w dramatycznej sytuacji. – Jak wam upadnie taki klient, to niepotrzebne wam są nowe bloki. Nie budujcie ich, bo nie będą wam potrzebne, kiedy wyprowadzicie przemysł energochłonny z Polski – stwierdził podczas Kongresu Nowego Przemysłu Stefan Dzienniak.

O tym, że w związku z uruchomieniem w tym roku aukcji OZE trzeba będzie zapłacić za wsparcie źródeł odnawialnych i już z tego tytułu część dystrybucyjna opłat za energię wzrośnie, mówił Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. – Urząd pracuje na tym, co dostanie we wnioskach od spółek. Nie my ustalamy plany. Nie my w skrytości gabinetów kreślimy scenariusze, tylko spółki, które przychodzą do nas i przedstawiają nam propozycję taryf. Historycznie rzecz ujmując, na ogół ścinaliśmy te taryfy i nie ma się czego wstydzić.

Uważam, że to jest prawidłowy kierunek , ale strasznie ciekaw jestem, co będzie w tym roku, jakie będą wnioski spółek. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ceny energii rosną. To, czy rosną o 10, czy 20 proc, to inna kwestia – ceny rosną i będą rosnąć – ocenił.

Podczas debaty „Gaz w Polsce i w regionie. Import, infrastruktura, dystrybucja", były wicepremier Janusz Steinhoff przyznał, że kluczowy wpływ na to, co dzieje na rynku dostaw gazu do Polski mają nowe drogi możliwych dostaw surowca. – W momencie podpisywania tzw. kontraktu jamalskiego byliśmy ze względów technicznych zdani na rosyjski gaz. Po prostu nie było innej drogi dostaw surowca. – mówił. – Teraz mamy gazoport, interkonektory, ma powstać Baltic Pipe. Wszystko to sprawia, że surowiec na nasz rynek może być dostarczany z innych kierunków – wymieniał były wicepremier. Jego zdaniem oznaczać to będzie, że takiej umowy, jak kontrakt jamalski, Polska już nie podpisze. – Tamta umowa była tzw. umową międzyrządową. Teraz wydaje się, że nie ma mowy o jej powtórzeniu. Nie oznacza to jednak, że rosyjskiego gazu na polski rynek nie będą sprowadzać pojedyncze firmy – powiedział.

Zakres tematów XV Kongresu Nowego Przemysłu obejmował także przyszłość i strategie polskiej polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego i energii odnawialnej. Wiele uwagi poświęcono rozwiązaniom w zakresie walki z emisją zanieczyszczeń, współpracy dla czystego powietrza oraz programom antysmogowym.

W gronie panelistów konferencji energetycznej podczas Nowego Przemysłu Expo, znaleźli się m.in.: Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric Polska; Bando Maciej, prezes Urzędu Regulacji Energetyki; Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska; Jacek Boroń, prezes Węglokoks Energia; Jan Chlebowicz, wiceprezes Energia Obrót; Dawid Cycoń, prezes ML System; Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, prezes PGE Energia Ciepła; Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej; Kamil Kamiński, wiceprezes ds. klienta i wsparcia korporacyjnego w Tauron Polska Energia; Przemysław Kołodziejak, wiceprezes PGE Energia Ciepła; Tomasz Kurdelski, prezes Ebicom; Piotr Listwoń, wiceprezes ds. operacyjnych Towarowej Giełdy Energii; Wojciech Lutek, prezes PGE Dystrybucja; Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii; Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny; Adam Palacz, członek zarządu DK Energy/Dalkia; Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej; Robert Zasina, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), prezes TAURON Dystrybucja; Wiesław Różacki, Country Executive Poland, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH; Radosław Stojek, wiceprezes Matex Controls; Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes, dyrektor generalny w Rafako; Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej; Arkadiusz Zieleźny, prezes Polenergia Obrót.

Wydarzeniu Nowy Przemysł Expo towarzyszyła gala wręczenia nagród „Nowe Impulsy". Wyróżnienie wręczono osobom, firmom i instytucjom, które swoim działaniem nadawały nową dynamikę sektorowi energii w Polsce, wskazywały pożądane kierunki zmian oraz podejmowały się pionierskich zadań. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się: Tameh Polska; CEZ ESCO Polska; PKN Orlen; Budimex i Optical Electronics; Polskie Sieci Elektroenergetyczne; PGNiG oraz Państwowy Instytut Geologiczny (PIG-PIB); PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.; Grupa Ekotech; ML SYSTEM oraz Firmy Zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Cementu.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie: www.npexpo.pl
Facebook: facebook.com/npexpo

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
imagopr
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także