Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-04-20 | Ostatnia aktualizacja: 2007-04-20
W Indiach trwają prace nad nową generacją reaktorów FBR

W Indiach trwają prace nad nową generacją reaktorów FBR
Baldev Raj, dyrektor centrum badawczego Indira Gandhi Centre for Atomic Research (IGCAR), jest zdania, że do 2020 roku Indie staną się światowym liderem w technologii reaktorów FBR. Do 2020 roku Indie zamierzają wytwarzać 2500 MW z wykorzystaniem reaktorów FBR, mówi Raj.
Pierwszy reaktor własnej konstrukcji ma zostać uruchomiony w Indiach we wrześniu 2010 roku na terenach indyjskiej agencji atomistyki Department of Atomic Energy (DAE) w mieście Kalpakkam. Według dyrektora IGCAR trwają intensywne prace nad tym projektem, w ciągu miesiąca ma być gotowy i zainstalowany zbiornik z obiegiem sodu oraz kopuła ochronna dla reaktora. Reaktor będzie dysponował mocą 500 MW, do jego zasilania posłuży paliwo tlenkowe mieszane, będące mieszaniną tlenków plutonu i uranu.
W Indiach trwają również prace konstrukcyjne nad kolejnymi czterema reaktorami FBR, do zasilania których oprócz paliwa tlenkowego mieszanego możliwe będzie wykorzystanie paliw metalicznych. Dwa z nich mają zostać zainstalowane w Kalpakkam, lokalizacja dwóch pozostałych nie jest jeszcze znana. Według Raj'a ich konstrukcja powinna być gotowa do 2009 roku, jeśli Indie chcą osiągnąć cel 2500 MW generowanych przez reaktory FBR w 2020 roku. Oprócz Indii prace nad zastosowanie tej technologii w małych reaktorach trwają w Rosji, Japonii, Niemczech, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Pod uwagę brane są technologie wykorzystujące ołów, sód oraz bizmut..
W reaktorach prędkich powielających FBR większość procesów rozszczepiania paliwa jądrowego wywoływana jest przez neutrony prędkie o energiach rzędu MeV. Spośród reaktorów FBR najbardziej zaawansowany technologicznie jest reaktor chłodzony ciekłym sodem (LMFBR), w którym zastosowano trzy obiegi chłodzenia: pierwotny - zawierający sód radioaktywny, pośredni - zawierający sód nieaktywny, i wtórny (roboczy) obieg parowo-wodny. W pierwszych dwóch obiegach sodowych panuje niskie ciśnienie, co zmniejsza wyraźnie prawdopodobieństwo uszkodzenia się wymiennika sód-sód i przedostania się radioaktywnego sodu do obiegu pośredniego. Ze względu na temperaturę topnienia sodu 98°C, urządzenia obu obiegów sodowych muszą być podgrzewane (także przy wyłączonym reaktorze), aby nie dopuścić do zestalenia się sodu.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.monstersandcritics.com, nuclear.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Zadanie: wybór klimatyzatorów
Klimatyzacja ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych linii produkcyjnych. W przypadku niewłaściwego...
-
-
-
-