
Ulrich Benterbusch dyrektor ds. Międzynarodowego dialogu energetycznego spotkał się w Kijowie z ukraińskim ministrem ds. energetyki Jurim Boiko.
Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Ukraina powinna działać w kierunku uzyskania nowych źródeł energii. Jednocześnie przedstawiciele MAE podkreślili, że większą uwagę należy poświęcić szeroko rozumianym kwestiom bezpieczeństwa wewnętrznego.
Jego zdaniem przywódcy ukraińscy są świadomi znaczenia przyszłych reform. Przy ich realizowaniu niezbędne jest współpraca z zewnętrznymi podmiotami tj. Unią Europejską.
Ukraina powinna zmodernizować swoją infrastrukturę energetyczną, zwiększyć produkcję ropy oraz gazu ziemnego, choć to wiąże się z ogromnymi nakładami finasowymi. Ważne jest także kwestia wspomagania zagranicznych inwestycji w sektorze energetycznym kraju.
Zwrócił on uwagę na ,,wielkie zaangażowanie polityczne Ukrainy w rozwój sektorów konwencjonalnego i niekonwencjonalnego gazu”.
Zgodnie z szacunkami amerykańskich ośrodków naukowych na Ukrainie znajduje sie ok 42 bilionów metrów sześciennych gazu łupkowego. Ukraina podpisała szereg memorandów o współpracy z koncernami zachodnimi (m.in. Shell, ExxonMobil), ale na realne efekty należy poczekać co najmniej kilka lat. Exxon Mobil już współpracuje z Naftogazem przy ich znalezieniu i wydobyciu. Kolejny etap prac ma się rozpocząć już w kwietniu.
Ukraina ma także istotne znaczenie jako kraj tranzytowy. Prawie 80% rosyjskiego gazu importowanego do krajów UE.
Prawdopodobnie pod koniec oku opublikowany zostanie pełny raport na temat ukraińskiego sektora energetycznego.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- upi.com, ebe.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-