Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-02   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-02
Uczenie maszynowe wykryje senność
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z China University of Geosciences i Wuhan WXYZ Technologies w Chinach opracowali technikę umiejscawiania ludzkich oczu na zdjęciach twarzy. Ta oparta na uczeniu maszynowym metoda może znaleźć kilka przydatnych zastosowań, jak np. wykrywanie oznak senności u kierowców lub osób wykonujących inne zawody, wymagające czujności.

Senność stanowi zagrożenie dla osób pracujących w wielu branżach, a jedną z najskuteczniejszych metod jej wykrycia jest obserwacja oczu. Żeby jednak móc automatycznie je analizować, konieczne są metody ich lokalizacji na obrazach lub filmach w czasie rzeczywistym.

Metoda opracowana przez naukowców jest oparta na technice uczenia maszynowego o nazwie kaskadowa konwergentna sieć neuronowa (WBCCNN). Podczas przeprowadzonych przez nich testów, metoda osiągnęła bardzo dobre wyniki, przewyższając inne techniki.

„Niezawodna lokalizacja oka jest niezbędna do oceny senności, dlatego spróbujemy teraz zastosować proponowaną metodę do inicjatywy obsługi robotów do oceny senności, zaprojektowanej w celu zwiększenia wydajności pracy ludzi" - obiecują naukowcy.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedirect.com; techxplore.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :