
Inżynierowie, biolodzy oraz fizycy z North Carolina State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że wiele szklarni może pozyskiwać z energię z niewykorzystanych przez rośliny fal świetlnych. A wszystko to dzięki przezroczystym panelom słonecznym.
Brendan O'Connor, autor badań oraz profesor nadzwyczajny inżynierii mechanicznej i lotniczej w stanie NC, powiedział: „Jesteśmy w stanie to zrobić za pomocą organicznych ogniw słonecznych, ponieważ pozwalają nam dostroić spektrum światła, które pochłania ogniwo słoneczne - dzięki czemu możemy skupić się na wykorzystaniu głównie długości fali światła, których rośliny nie używają.
Do tej pory nie było jednak jasne, ile energii szklarnia mogłaby uzyskać, gdyby skorzystała z tych fal. W celu znalezienie odpowiedzi na to pytanie, naukowcy wykorzystali model obliczeniowy do oszacowania, ile energii szklarnia mogłaby wyprodukować, gdyby miała półprzezroczyste organiczne ogniwa słoneczne na dachu i czy wystarczyłoby to do efektywnego działania szklarni.
Okazało się, że rezultat zależy od położenia geograficznego. Zwłaszcza szklarnie w klimacie umiarkowanym lub ciepłym szklarniom wystarczałby niewielki procent światła. Z kolei np. w Wisconsin szklarnie nie mogłyby stać się neutralne energetycznie, gdyż utrzymanie ich w zimie wymaga zbyt dużego nakładu.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w...
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-