Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-10
Światło niewykorzystane przez rośliny ogrzeje szklarnie?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Inżynierowie, biolodzy oraz fizycy z North Carolina State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że wiele szklarni może pozyskiwać z energię z niewykorzystanych przez rośliny fal świetlnych. A wszystko to dzięki przezroczystym panelom słonecznym.

Brendan O'Connor, autor badań oraz profesor nadzwyczajny inżynierii mechanicznej i lotniczej w stanie NC, powiedział: „Jesteśmy w stanie to zrobić za pomocą organicznych ogniw słonecznych, ponieważ pozwalają nam dostroić spektrum światła, które pochłania ogniwo słoneczne - dzięki czemu możemy skupić się na wykorzystaniu głównie długości fali światła, których rośliny nie używają.

Do tej pory nie było jednak jasne, ile energii szklarnia mogłaby uzyskać, gdyby skorzystała z tych fal. W celu znalezienie odpowiedzi na to pytanie, naukowcy wykorzystali model obliczeniowy do oszacowania, ile energii szklarnia mogłaby wyprodukować, gdyby miała półprzezroczyste organiczne ogniwa słoneczne na dachu i czy wystarczyłoby to do efektywnego działania szklarni.

Okazało się, że rezultat zależy od położenia geograficznego. Zwłaszcza szklarnie w klimacie umiarkowanym lub ciepłym szklarniom wystarczałby niewielki procent światła. Z kolei np. w Wisconsin szklarnie nie mogłyby stać się neutralne energetycznie, gdyż utrzymanie ich w zimie wymaga zbyt dużego nakładu.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :