Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-10
Smartfon może szpiegować swojego użytkownika
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Według najnowszych badań, niektóre popularne aplikacje na telefon mogą potajemnie robić zrzuty ekranu aktywności i wysyłać je do stron trzecich. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ mogą one zawierać nazwy użytkowników, hasła, numery kart kredytowych i inne ważne informacje osobiste.

Badanie zostało przeprowadzone przez dwójkę studentów - Elleen Pan i doktoranta Jingjinga Ren, Miało ono na celu zbadanie zweryfikowanie hipotezy, że telefony potajemnie nagrywają rozmowy, a następnie sprzedają te informacje firmom, które mogą w ten sposób dobrać odpowiednie do odbiorcy reklamy. Chociaż to się nie potwierdziło, odkryto coś innego.

Naukowcy przeanalizowali ponad 17 000 najpopularniejszych aplikacji w systemie operacyjnym Android, korzystając z napisanego przez siebie automatycznego testu. Mimo że badanie przeprowadzono na telefonach tylko z tym systemem operacyjnym, nie ma powodu, by sądzić, że inne systemy będą mniej podatne na ataki.

Christo Wilson, profesor informatyki, pod którego okiem odbywały się badania, przyznał, że zespół był bardzo zaskoczony, gdy pojawiły się wyniki. "W ogóle nie było żadnych wycieków dźwięku - żadna aplikacja nie aktywowała mikrofonu" - powiedział. "Wtedy zaczęliśmy dostrzegać rzeczy, których się nie spodziewaliśmy. Aplikacje automatycznie robiły zrzuty ekranu i wysyłały je stronom trzecim." W sumie 9000 z 17 000 aplikacji miało taki potencjał.

Odkryte naruszenia prywatności okazały się łagodne, a żadna z firm, które się do tego uciekały nie miała złych zamiarów. Trzeba jednak pamiętać ta metoda może zostać łatwo wykorzystana do osiągnięcia zysku. "To zostanie prawie na pewno wykorzystane do złych celów" - powiedział Wilson. "Łatwo jest zainstalować i zebrać te informacje. A najbardziej niepokojące jest to, że dzieje się to bez powiadomienia lub zgody użytkowników.

Po publikacji wyników badań Google wydało oświadczenie podkreślające, że jego zasady wymagają od programistów ujawniania użytkownikom, w jaki sposób będą zbierane informacje. Zdaniem badaczy, takie działanie chroni jedynie firmy przed procesami sądowymi, a ma niewielki wpływ na ochronę prywatności użytkowników, którzy rzadko czytają długie umowy. Problem ten będzie istniał prawdopodobnie tak długo, dopóki firmy telefoniczne nie przeprojektują swoich systemów operacyjnych, co prawdopodobnie nie nastąpi w najbliższym czasie.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
news.northeastern.edu; techxplore.com

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :