Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-18
Słowacja stawia na atom

Zdaniem premiera tylko energia jądrowa może zapewnić samowystarczalność energeetyczą kraju

Słowacja stawia na atom

W czasie Forum Energetyki Jądrowej w Bratysławie premier  Robert Fico podkreślił konieczność rozbudowy dwóch siłowni jądrowych na Słowacji. Jego zdaniem takie rozwiązanie  zapewni samowystarczalność energetyczną Słowacji w XXI wieku.

W dniach 14-15 maja w Bratysławie odbyło się siódme Europejskie Forum Energetyki Jądrowej (ENEF). Podczas jego trwania premier R. Fico podkreślił, że „Słowacja postawi na energetykę jądrową". Jego zdaniem energetyka jądrowa może odegrać kluczową rolę w redukcji gazów cieplarnianych, a elektrownie konwencjonalne są coraz mniej opłacalne.

R. Fico zapowiedział, że jego rząd „będzie popierał budowę nowej elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach". Zgodnie z planem w pobliżu przestarzałych i zamkniętych jednostek mają powstać dwa bloki. Ich budowa ma zagwarantować  samowystarczalność energetyczną kraju w pierwszej połowie XXI wieku.

Fico zapewnił, że nowa elektrownia zostanie zbudowana przy współudziale strategicznego inwestora - czeskiej grupy energetycznej CEZ . Jest to koncernu, który działa w wielu krajach europejskich oraz w  Turcji.

Jednak udział CEZ w inwestycji w Jaslovskich Bohunic nie jest taki oczywisty. CEZ zaangażował się bowiem w rozbudowę czeskiej siłowni jądrowej w Temelinie. Sam premier Fico przyznał, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozbudowie Jaslovskich Bohunic należy oszacować koszt nowej inwestycji.  Nie wykluczył także, że w budowie weźmie udział „kolejny inwestor".

Konsorcjum „Slovenske Elektrarne" kontroluje słowacką energetykę jądrową . Jego głównym udziałowcem jest włoska grupa ENEL, która posiada 66% akcji przedsiębiorstwa.

Jaslovskie Bohunice są oddalone ok. 100 km od Bratysławy. Elektrownia składa się z dwóch jednostek V-1 i V-2, które zostały podłączone do sieci w latach 1978-1985. W każdej z nich znajdują się radzieckie reaktory PWR typu WWER- 440. Pod koniec lat 90. XX wieku elektrownia produkowała rocznie 20 tysięcy GWh. Była to równowartość 40% zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną. Jednak jednym z warunków wejścia Słowacji do Unii Europejskiej było jednak wyłączenie przestarzałych jednostek. Dlatego też pierwsza z nich została wyłączona w roku 2006, druga - 31 grudnia 2008 roku.

Słowacja ma jeszcze jedną siłownię jądrową w Mochovcach na południu kraju, niedaleko granicy z Węgrami.  Znajdują się tam dwa działające reaktory, które wytwarzają 6 tysięcy GWh rocznie i zaspokajają 20% zapotrzebowania kraju. Oba reaktory zbudowano w 1983 roku. Budowa dwóch kolejnych ma się zakończyć w latach 2012-2013.

Gospodarzami Europejskiego Forum Energetyki Jądrowej (ENEF), utworzonego w roku 2007 z inicjatywy Komisji Europejskiej, są Czechy i Słowacja. Spotkania odbywają się co pół roku w Pradze i w Bratysławie.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Wyborcza.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także