Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-04-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-04-16
RWE i Kompania Węglowa parafowały umowę powołania nowej spółki
RWE i Kompania Węglowa parafowały umowę powołania spółki, która przygotuje planowaną inwestycję w nową elektrownię węglową. Tego samego dnia RWE i Kompania Węglowa parafowały umowę na dostawy węgla do nowej elektrowni. Inwestycję- największy blok na węgiel kamienny w Polsce o mocy 800 MW i wartości 1,5 miliarda euro - zapowiedziano w czerwcu 2008 roku.

Jest to wspólne przedsięwzięcie RWE – jednej z pięciu największych grup energetycznych w Europie oraz Kompanii Węglowej - największej firmy górniczej w Polsce i Unii Europejskiej. Nowy blok poprawi zdolności wytwórcze Polski i bezpieczeństwo energetyczne kraju Elektrownia będzie miała bardzo wysoką sprawność sięgającą do 46%. Dzięki temu będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu elektrowni na świecie i najnowocześniejszą w Polsce .

Według planów elektrownia powstanie na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Piast Ruch II, dawniej KWK Czeczott, należącej do Kompanii Węglowej w miejscowości Wola na Śląsku. Jej uruchomienie planowane jest na początek 2015 roku.

Inwestycja o wartości 1,5 miliarda euro może być największą prywatną inwestycją w polską energetykę. Partnerami przedsięwzięcia są RWE i Kompania Węglowa, przy czym RWE zachowa udziały większościowe. W czerwcu 2008 roku w obecności Wicepremiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka strony podpisały porozumienie joint-venture.

Do tej pory opracowane zostało studium wykonalności i dopracowane szczegółowe aspekty techniczne inwestycji. Między innymi przeprowadzone zostały badania geotechniczne niezbędne do rozpoznania podłoża gruntów pod inwestycję, wykonywane na bazie próbnych odwiertów. Oceniono możliwości zaopatrzenia przyszłej elektrowni w wodę. Do PSE-Operator został złożony wniosek o wydanie warunków przyłączenia nowej jednostki do krajowego systemu elektroenergetycznego. Trwają prace formalno-prawne. Strony parafowały dziś teksty dwóch umów – dotyczącej powołania spółki celowej, która będzie realizowała planowaną inwestycję oraz umowy na dostawę węgla. Spółka celowa zostanie zarejestrowana przez RWE i KW, gdy tylko firmy otrzymają zgodę organów korporacyjnych KW S.A. oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego został złożony odpowiedni wniosek, niezbędny dla sformalizowania założenia spółki.

Zgodnie z zalożeniami 800 megawatowa elektrownia powstanie z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, cechujących się niskim poziomem emisji CO2. Nowa elektrownia, podobnie jak inne nowoczesne bloki budowane przez RWE w Niemczech i zaplanowane w Holandii, będzie miała bardzo wysoką sprawność do 46%. Dzięki temu będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu elektrowni na świecie i najnowocześniejszą w Polsce. Dla porównania, sprawność obecnych polskich elektrowni wynosi 33-35 procent. Oznacza to do 30% mniejsze zużycie węgla na każdą wytworzoną kWh energii, a przez to redukcję rocznej emisji CO2 o 1,3 miliona ton. Ostateczna decyzja dotycząca realizacji inwestycji zostanie podjęta w oparciu o analizy racjonalności ekonomicznej.

„Planowane i już zrealizowane inwestycje RWE w Polsce osiągną poziom 2,5 miliarda euro. Dzięki temu RWE staje się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Jestem dumny z tego, że RWE znacząco zainwestuje w polski sektor wytwarzania energii, wnosząc nie tylko swój kapitał, ale i doświadczenie i specjalistyczną wiedzę jednej z największych grup energetycznych w Europie. Jestem zadowolony, że współpracujemy z tak profesjonalnym partnerem jak Kompania Węglowa. Realizowana wspólnie inwestycja zapewni dodatkowe zdolności wytwórcze oraz poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju.”– oświadczył Filip Thon, Prezes RWE w Polsce.

Inwestycja w Polsce jest elementem strategii RWE « Dalszy rozwój, mniej CO2 », ogłoszonej na początku 2008 roku, obejmującej największy program inwestycyjny w historii Grupy. Do roku 2012 RWE planuje zainwestować około 30 miliardów euro, z czego na inwestycje poza granicami Niemiec - do 20 miliardów euro.

RWE posiada bogate doświadczenie w produkcji energii elektrycznej, w szczególności na bazie węgla. Grupa wytwarza przeszło 76 TWh energii z węgla brunatnego i 71 TWh z węgla kamiennego. Łączna moc elektrowni należących do RWE przekracza 44,5 gigawatów.

Kompania Węglowa odegra w projekcie istotną rolę, wnosząc do niego lokalizację, jak i infrastrukturę niezbędną w okresie budowy. Będzie także zaopatrywała elektrownię w węgiel.

„Inwestycja ma wielkie znaczenie dla całego regionu i przyczyni się do jego ożywienia społeczno-ekonomicznego. W okresie budowy powstanie kilka tysięcy miejsc pracy, a podczas eksploatacji elektrownia zapewni długotrwałe zatrudnienie setkom osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną w firmach współpracujących przy budowie i eksploatacji elektrowni. Ponadto, partnerstwo z RWE zagwarantuje nam długoterminową umowę na dostawę 2,5 miliona ton węgla rocznie – skomentował Mirosław Kugiel, Prezes Kompanii Węglowej.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RWE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także