Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-21 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-21
Rosja chce kontrolować 10% rynku energii w Niemczech

Rosja chce kontrolować 10% rynku energii w Niemczech
To wszystko spowodowane jest zmianą polityki energetycznej Niemiec, zakładającej całkowite odejście od atomu. W celu pokrycia deficytu energii planuje się budowę nowych elektrowni konwencjonalnych, głównie gazowych. Jednak zapowiadane przez rząd specjalne fundusze energetyczne o wartości 700 mln euro na sfinansowanie budowy nowych siłowni w latach 2013 – 2016 nie wystarczą, aby zastąpić 17 elektrowni atomowych. W realizacji inwestycji nie pomogą także zadłużone niemieckie koncerny energetyczne E.ON (16 mld euro długu) i RWE (27 mld euro), które łącznie kontrolują 61% rynku. Decyzja o zamknięciu elektrowni zwiększy jeszcze bardziej deficyt finansowy czterech największych dostawców energii w Niemczech (RWE, E.ON, EnBW i szwedzkiego Vattenfall). Do 2022 r. dług wzrośnie o kolejne 20 mld euro.
W ciągu najbliższych 10 lat Niemcy muszą jednak znaleźć ok. 15 mld dolarów na budowę nowych siłowni. Skąd wziąć pieniądze? Odpowiedź płynie z Moskwy, która już zadeklarowała sfinansowanie wielkich niemieckich projektów. Same tylko joint-venture Gazpromu z RWE przyniesie Niemcom 10 mld euro inwestycji. Wiąże się z tym jednak stopniowe przejmowanie kontroli nad produkcją prądu w Europie. Rosjanie są konsekwentni w swoich planach. Już kilka dni temu spółka córka koncernu Gazprom Marketing and Trading poinformowała o kupnie niemieckiej firmy energetycznej i telekomunikacyjnej Envacom Services GmbH. W ten sposób Rosjanie uzyskali bezpośredni dostęp do 500 tys. niemieckich klientów detalicznych.
Zdaniem Jona Feingolda, szefa Gazprom Energy, która będzie handlować prądem w Niemczech, to dopiero początek ekspansji. Rosjanie zamierzają zdobyć 10 proc. niemieckiego rynku energii. Będą konsekwentnie skupować akcje sprzedawane przez niemieckie firmy w celu poprawy swojej sytuacji finansowej. Już niedługo RWE wystawi na sprzedaż m.in. spółkę NET4GAS, która rozporządza czeską infrastrukturą przesyłową.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Prawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-