
Na początku bieżącego roku Agencja ONZ ds. Pogody ogłosiła, że stężenie dwutlenku węgla w atmosferze zwiększyło się w rekordowym tempie w 2016. Oznacza to, że spełnienie celów z porozumienia klimatycznego z Paryża będzie trudne do zrealizowania.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że to budynki generują około 30 % zużycia energii na świecie. To więcej niż transport oraz przemysł. Do 2050 prawie 70% ludzkości będzie mieszkać w miastach. Konkluzja nasuwa się sama. Musimy budować trwalsze i wydajniejsze energetycznie budynki, a przy istniejących stworzyć systemy, które pomogą zarządcom optymalizować zużycie energii elektrycznej.
Z pomocą przychodzą rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT), które pozwalają na monitoring, kontrolę i ograniczanie zużycia energii. Są też relatywnie łatwo skalowalne.
Przyszłością zarówno branży energetycznej, jak i budowlanej jest kooperacja w zakresie optymalizacji kosztów energii, analizy czasu pracy wszystkich urządzeń i infrastruktury oraz optymalizacja procesów w czasie rzeczywistym. W związku z rosnącym udziałem OZE w rynku – jeszcze ważniejsza staje się koordynacja producentów i konsumentów energii.
Elektroenergetyka opiera się na niezawodności i bezpieczeństwie. Twórcy rozwiązań IoT w ostatnich latach inwestują olbrzymie kwoty na poprawę jakości na tych polach. Trend ten z pewnością się utrzyma i będzie wymagał specjalistów w dziedzinie testów bezpieczeństwa, zwłaszcza w obszarach, których nie da się zautomatyzować.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Raporty rynkowe
- Źródło:
- schneider-electric.com; theiet.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-