Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-22
Raport IEA na temat energii odnawialnej
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że do 2024 roku nastąpi wzrost wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych o 50%. Jest to wynikiem gwałtownego wzrostu liczby paneli słonecznych w budynkach.

Jednocześnie ostrzega, że trend ten z pewnością nie będzie w stanie zaspokoić globalnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA, powiedział: „Odnawialne źródła energii są już drugim co do wielkości źródłem energii elektrycznej na świecie, ale ich wdrażanie musi przyspieszyć, jeśli chcemy osiągnąć długoterminowe cele w zakresie klimatu, jakości powietrza i dostępu do energii".

Obecnie koszt wytworzenia energii z rozproszonych słonecznych systemów fotowoltaicznych jest mniejszy niż ceny detaliczne energii elektrycznej w większości krajów. Co więcej, IEA przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie następował dalszy spadek. Agencja podkreśla jednak rolę decydentów w całym procesie.

Wg raportu, trzeba zreformować detaliczne taryfy energii elektrycznej, aby przyciągnąć inwestorów do branży rozproszonych ogniw fotowoltaicznych. Dr Birol podkreślił: „IEA jest gotowa doradzić rządom, co jest potrzebne, aby w pełni wykorzystać tę szybko powstającą technologię bez narażania bezpieczeństwa energetycznego".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Raporty rynkowe

Źródło:
iea.org; independent.co.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :