
Pszczoły rozpoznają kwiaty nie tylko na podstawie ich koloru i zapachu. Mogą również oprzeć się na delikatnych zaburzeniach pola elektrycznego, które generują ich struktury.
Takie pola, które tworzą się w wyniku braku równowagi elektrostatycznej pomiędzy podłożem a atmosferą, są unikalne dla każdego gatunku. Różnicują się w związku z kształtem i odległością kwiatu od ziemi. Rośliny wykorzystują ten fakt, wabiąc potencjalnie mogące je zapylić pszczoły, jednak do tej pory naukowcy nie wiedzieli, w jaki sposób są one w stanie wykryć takie zaburzenia.
W nowym badaniu opublikowanym w Proceedings of National Academy of Sciences naukowcy wykorzystali do tego celu laserowy wibrometr, aby sprawdzić, w jaki sposób włoski na ciele pszczoły reagują na pole elektryczne otaczające kwiaty.
W miarę jak włoski oddziałują z polem elektrycznym, zmienia się częstotliwość światła laserowego, które trafia do śledzącego je wibrometru. Gdy pszczoły zbliżą się do kwiatu na odległość 10 centymetrów, pole powoduje ich odgięcie. To z kolei aktywuje neurony zlokalizowane u podstawy pszczelich cebulek włosów, co pozwala zidentyfikować roślinę.
Pola elektryczne mogą być wykrywane jedynie z odległości nie większej niż 10 cm, więc włoski nie są zbyt przydatne w przypadku dużych zwierząt takich jak ludzie. Jednak dla małych owadów, odległość ta reprezentuje kilka długości ciała, czyli stosunkowo spory dystans. Naukowcy podejrzewają, że taką umiejętnością sensoryczną dysponują także inne gatunki owadów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencemag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
RESTRUKTURYZACJA ELEKTROENERGETYKI: oczekiwania i fakty
Wydarzenia niedawnych miesięcy, znamienne zapaścią systemu finansowego w wymiarze globalnym i recesją gospodarczą czołowych ekonomik świata,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-