
Zespół naukowców z niemieckiego Uniwersytetu w Jenie opracował bezpieczne i efektywne kosztowo przepływowe baterie redoks (RFB). Ich zdaniem mogłyby one znacząco wpłynąć na poprawę jakości magazynowania energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych i słonecznych.
Baterie tego typu zostały zbudowane w 1940 roku i są obecnie uważane za obiecującą formę dużych akumulatorów energii. Tradycyjnie wykonywane są przy użyciu drogich metali i niebezpiecznych kwasów. Z tego powodu wymagane jest wykorzystanie specyficznej konstrukcji membran, co rzutuje na słabą żywotność baterii.
Nowa technologia opisana w czasopiśmie Nature wykorzystuje jako elektrody polimery organiczne, natomiast rolę elektrolitu pełni roztwór solny. Według naukowców materiały te są tańsze i o wiele bardziej bezpieczne w eksploatacji niż te proponowane przez obecnych konstruktorów akumulatorów RFB. Bateria tego typu może być produkowana również po niższych kosztach i osiąga lepszą pojemność niż akumulatory kwasowo-metalowe.
Elektrody RFB mają postać rozpuszczoną i przechowywane są dwóch izolowanych zbiornikach, tworząc dodatni i ujemny biegun akumulatora. Ogniwo jest podzielone na dwie części dzięki membranie, która zapobiega mieszaniu się elektrolitów. Za pomocą pomp roztwory polimeru przenoszone są do ogniwa elektrochemicznego, w którym poddane są redukcji lub utlenieniu. W ten sposób realizowany jest cykl ładowania i rozładowywania akumulatora.
Testy przeprowadzone na nowym akumulatorze wykazały, że może wytrzymać do 10 000 cykli ładowania bez zasadniczej utraty pojemności. Gęstość energii w układzie zaprezentowanym przez naukowców to natomiast 10 Wh/l.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-