Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-07 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-07
prof. Popczyk dołączył do Centrum Badawczo - Rozwojowego Grupy Energa

prof. Popczyk dołączył do Centrum Badawczo - Rozwojowego Grupy Energa
Rada, złożona z pracowników nauki i ekspertów o uznanym dorobku zawodowym w swoich dziedzinach, działać będzie w ramach należącego do Grupy ENERGA Centrum Badawczo-Rozwojowego. Skupi się ona na poszukiwaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań zarówno technicznych, ekonomicznych jak i organizacyjnych, które następnie można będzie zastosować w całej Grupie.
- To właśnie nowoczesne rozwiązania mają być wyróżnikiem Grupy ENERGA na konkurencyjnym rynku. Rada z jednej strony będzie platformą wymiany wiedzy i opinii między środowiskiem nauki i energetyki, z drugiej natomiast pomoże w wykreowaniu nowego wizerunku Grupy ENERGA jako innowacyjnej grupy energetycznej - mówi prof. Jan Popczyk.
Działalność Rady skupiać się będzie, między innymi, wokół następujących obszarów:
1. Poprawy bezpieczeństwa systemu dystrybucyjnego
Niedawny kryzys energetyczny w Szczecinie wywołał liczne pytania o stan polskiej energetyki i bezpieczeństwo energetyczne kraju i poszczególnych regionów. Eksperci wskazują, że jeśli inwestycje w sieci elektroenergetyczne oraz nowe moce wytwórcze nie przyspieszą, to do podobnych awarii może dochodzić coraz częściej. W Polsce wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, za czym nie idzie przepustowość linii energetycznych i rozwój nowych mocy wytwórczych. Aby nie dopuścić do krytycznych przerw w dostawie energii, zminimalizować skutki awarii i ich koszy niezbędne jest podjęcia jak najszybszych działań związanych z rozwojem usług operatorskich. Należy przez to rozumieć nie tylko modernizację i budowę sieci, lecz również, a może przede wszystkim wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, np. związanych ze współpracą źródeł rozproszonych z siecią dystrybucyjną.
2. Rozproszonej energetyki odnawialnej
- Otwarcie się na innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową pozwoli Grupie ENERGA w nachodzących latach odpowiedzieć na dwa podstawowe sygnały rynkowe - deficyt mocy wytwórczych oraz deficyt certyfikatów, zwłaszcza zielonych i żółtych (świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych) - uważa prof. Jan Popczyk.
Strategia ukierunkowana na innowacyjną energetykę jest zgodna ze strategią Unii Europejskiej w kwestii dotyczącej ochrony środowiska i wykorzystania energii odnawialnej. Zgodnie z polityką unijną, określaną jako 3x20, kraje członkowskie muszą do 2020 r. zwiększyć udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu do 20 proc., zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc. i o tyle samo - ogólną energochłonność PKB.
- Działalność Rady z pewnością pomoże spółce ENERGA zająć pozycję krajowego lidera w realizacji dyrektywy dotyczącej energii odnawialnej. Pozwoli też umocnić pozycję Grupy ENERGA jako silnego gracza na rynku certyfikatów zielonych - mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.
3. Inspirowanie i wskazywanie kierunków badawczych istotnych dla konkurencyjności spółek Grupy na rynku energetycznym w skali długookresowej, kierowanie podjętymi badaniami i nadzór nad wdrażaniem ich wyników.
- Wyniki badań uzyskane w ramach wszystkich obszarów będą sukcesywnie integrowane w mapę drogową: z jednej strony bezpieczeństwa systemu dystrybucyjnego (elektroenergetycznego) należącego do Grupy ENERGA, a z drugiej - konkurencyjności Grupy na rynku energii elektrycznej (także ciepła, i ewentualnie paliw transportowych). Uznaje się, że w warunkach rynkowych takie podejście (polegające na budowie mapy drogowej) przyczyni się do najlepszego prowadzenia badań i efektywnego wykorzystanie ich wyników w praktyce gospodarczej Grupy ENERGA - dodaje prof. Jan Popczyk.
Jednym z zadań Rady będzie prowadzenie stałego seminarium "Innowacyjna energetyka", adresowanego nie tylko do pracowników Grupy ENERGA, ale też do środowisk biznesowych, pozarządowych i rządowych. W ramach seminarium uruchomiony zostanie portal internetowy, który będzie bazą wiedzy, platformą komunikacji i prezentacji innowacyjnych produktów.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ENERGA

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-
-