Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-06-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-06-29
Polsko-niemieckie starania na rzecz rozwoju zielonej energii
Polsko-niemieckie starania na rzecz rozwoju zielonej energii
Polsko-niemieckie starania na rzecz rozwoju zielonej energii

Projekt współpracy realizowany przez naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) oraz Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU) w Cottbus przynosi pierwsze efekty. Są nimi terminale do zasilania pojazdów elektrycznych oraz projekty samowystarczalnych energetycznie domów.

Projekt „Współpraca UZ i BTU w zakresie zielonej energii" trwa od 2012 roku, będąc finansowany ze środków unijnych. Jego celem jest opracowywanie technologii związanych z ekologiczną gospodarką energią oraz testowanie ich w warunkach rzeczywistych tuż przed wprowadzeniem na rynek.

Prace wykonywane w jego ramach dzielą się na mniejsze zadania. I tak na terenie obu uniwersytetów powstały terminale szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, które są w stanie dostarczyć maksymalną ilość energii akumulatorom montowanym na pojazdach osobowych. Zgodność z technologią V2G (Vehicle to Grid) pozwala również na świadczenie usług wobec systemu elektroenergetycznego.

Innym podprojektem wykonanym przez konsorcjum naukowe jest modernizacja spalinowego busa kursującego między Zieloną Górą a Cottbus. Wyposażony w napęd elektryczny samochód służy obecnie do wymiany studentów i zacieśniania współpracy między uczelniami. Naukowcy za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej stale monitorują i archiwizują najważniejsze parametry pracy pojazdu.

Badacze z Niemiec i Polski poszli jeszcze dalej, budując dwa ośrodki laboratoryjne w formie budynków mieszkalnych. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Zielonej Górze stanęły identyczne konstrukcyjnie budynki różniące się jedynie wykorzystanymi do budowy materiałami – cegłą lub drewnem. Wyniki badań pozwoliły zoptymalizować konstrukcję pod względem ekonomicznym, dzięki czemu w przyszłości będzie można je wykorzystać do komercyjnej budowy samowystarczalnych energetycznie domów.

Już jutro na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się konferencja prasowa, której celem jest podsumowanie efektów projektu. Polscy i niemieccy naukowcy będą na niej również snuć plany na temat dalszej współpracy rodzimych uczelni.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także