Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-10
Polskie spółki wybudują pierwszą elektrownię atomową

Elektrownia jądrowa będzie nas kosztować 50 mld, polskie firmy będa miały 60-70%. udziału w budowie

Polskie spółki wybudują pierwszą elektrownię atomowa wartą 50 mld złotych
Polskie spółki wybudują pierwszą elektrownię atomowa wartą 50 mld złotych

Zamiarem resortu skarbu państwa jest, aby KGHM, Tauron i Enea współfinansowały razem z PGE budowę elektrowni jądrowej.  Szacowany koszt elektrowni to ok. 50 mld zł.

W tym momencie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe pod kątem wybrania najbardziej optymalnej lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Odpowiednie pieniądze muszą być zebrane, mówimy o ok. 50 mld zł. Mówimy też o perspektywie co najmniej 10 lat do oddania do użytkowania takiej budowli - uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski

W celu uzyskania takiego finansowania resort zamierza zastosować podobny model jak w przypadku gazu łupkowego, czyli połączenia sił spółek Skarbu Państwa.

Spółki będą takim inwestorem finansowym, nie bezpośrednim, ale finansowym, który będzie współfinansował inwestycje wspólnie z PGE, czyli m.in. KGHM, Tauron, Enea (...) Być może jeszcze inna spółka, by do tego przystąpiła - przyznał.

Już wcześniej wiadomo było, że Tauron chce brać udział w projekcie jądrowym, który prowadzi PGE. Po 2020 r. spółka chciałaby produkować kilkaset megawatów energii jądrowej.

Rząd wybrał Polską Grupę Energetyczną na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe projekty przewidują wybudowanie dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Zgodnie z planami PGE elektrownia o mocy trzech gigawatów ma wystartować do 2023 roku i podwoić produkcję energii do roku 2030.

Szacuje się, że 60-70% prac związanych z budową pierwszej elektrowni atomowej przypadnie krajowym dostawcom, dlatego potencjalni dostawcy technologii podkreślają, że rozwój energetyki atomowej będzie korzystny dla całej gospodarki.

Zainteresowanie dostawą technologii zasygnalizowały takie wiodące koncerny, jak amerykańsko-japońska grupa GE Hitachi, francuska Areva i Westinghouse, który obecnie jest amerykańskim oddziałem japońskiej Toshiby. Ale terminy przetargu są wciąż odkładane.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GazetaPrawna, bankier.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także