J.Piechociński: Po Fukushimie jest w Japonii miejsce dla ich technologii i dla naszego wykonawstwa

Możliwy jest udział polskich firm w realizacji dwóch japońskich megaelektrowni. Resort Gospodarki negocjuje warunki ewentualnych inwestycji - poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
W Japonii zapewne już wkrótce może zostać rozpoczęty projekt dwóch megaelektrowni z importowanego węgla. Zgodnie z założeniami do końca przyszłego roku powstanie tam maksymalnie 14 elektrowni gazowych i węglowych. Japońska energetyka potrzebuje surowców spoza swojego kraju, dlatego też szuka dostawców, którzy zapewnią paliwa kopalne do produkcji energii.
Zdaniem ministra, prawdopodobieństwo uczestnictwa polskich firm w budowie jest bardzo wysokie. Ponadto, polskie kopalnie mogłyby zostać dostawcami węgla dla tych elektrowni.
- W czasie zeszłotygodniowych rozmów japońska strona przyznała szczerze, iż po katastrofie w Fukushimie, sytuacja energetyczna kraju jest wciąż trudna i niezbędne jest szybkie rozpoczęcie projektu dwóch megaelektrowni z importowanego węgla - wyjaśniał minister.
Resort Gospodarki poinformował także, że w tym roku zaobserwowano wzrost wskaźników sprzedaży węgla kamiennego na rynki zagraniczne. Łącznie eksport węgla kamiennego osiągnął poziom 8 302 tys. ton (7525 tys. ton do krajów Wspólnoty Europejskiej, natomiast 777 tys. ton poza kraje UE)
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ISBnews

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-