Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-02-10 | Ostatnia aktualizacja: 2010-02-10
Polski inteligentny system oświetlenia

Polski inteligentny system oświetlenia
„SILED nie ma swojego odpowiednika na świecie.” – stwierdził dr inż. Łukasz Kulas z WiComm - Centrum Doskonałości Inżynierii Systemów Komunikacji Bezprzewodowej na Politechnice Gdańskiej. „Łączy w sobie trzy technologie: oświetlenie z wykorzystaniem diod LED o białym świetle; inteligentne funkcje sterowania i łączność z użyciem technologii bezprzewodowych” – dodał.
Według zapewnień producenta, SILED pozwala obniżyć zużycie energii na oświetlenie nawet o 50 do 70 procent. Rozwiązanie takie szczególnie rekomendowane jest jako świetlenie zewnętrzne ulic, placów, działek, stadionów, czy hal.
System ten umożliwia sterowanie tablicami, oraz znakami informacyjnymi, a także monitorowanie natężenia ruchu. Pozwala on również realizować pomiary temperatury, wilgotności, nasłonecznienia, oraz zanieczyszczeń.
Według Kulasa, SILED składa się z szeregu autonomicznych nadbiorników, które tworzą sieć typu ‘mesh’.
„Oprogramowanie, które stworzyliśmy nie jest programem komputerowym, gdyż rozpisano je na mikrokontrolery będące częścią układu” – powiedział Kulas. „Każda z lamp ma więc sterownik, a sterownik ma w sobie niezależny program, który steruje lampami, prowadzi interakcję z systemem i odpowiada za inteligencję lamp” – dodał.
Wchodzące w skład systemu lampy komunikują się z serwerem za pośrednictwem Internetu. „Na serwerze, którym jest komputer klasy PC, jest zainstalowany program, umożliwiający nie tylko obserwacje uszkodzeń, ale pozwalający, między innymi, na pełne programowanie pracy lamp” - dodał.
SILED potrafi, wykorzystując czujniki, oraz funkcje sztucznej inteligencji, dostosowywać się do zmieniającego się w ciągu dnia natężenia oświetlenia. Na przykład, podczas gorszych warunków atmosferycznych, system może samodzielnie rozjaśnić lampy, a gdy słońce będzie świecić jasno, przyciemnić je.
„Używając tego systemu mamy możliwość sterowania programem świecenia każdej lampy z osobna albo grupy lamp, na przykład znajdujących się na jednej ulicy” – dodał Kulas.
Funkcjonalności związane z monitorowaniem umożliwiają, między innymi: odczytywanie historii zdarzeń, stanu lampy, aktualnie pobieranego przez określona lampę prądu, energię zużywaną w zadanym przedziale czasu, czy natężenie światła lampy.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-