Premier Litwy rozmawia z Donaldem Tuskiem o kluczowych projektach energetycznych

Polska może odegrać rolę lidera w projektach, które w najbliższej dekadzie będą najważniejsze dla niezależności energetycznej krajów bałtyckich - uważa premier Litwy Andrius.
Szef litewskiego rzadu stwierdzi łtak po rozmowie z Donaldem Tuskiem na temat dużych projektów energetycznych, które leżą w naszym wspólnym interesie. Wśród nich znajduje sie miedzy innymi: połączenie sieci energetycznych i gazowych oraz elektrownia jądrowa Visaginas.
"Nadchodząca dekada będzie czasem wspólnych interesów na polu energii. Uważamy, że wspólny wysiłek rządów Polski i państw bałtyckich w tym zakresie może przynieść bardzo dużo korzyści, także na poziomie europejskim" - stwierdził litewski premier.
Zauważył on, że wszystkie kraje bałtyckie łączy jeden cel - uniezależnienie systemów energetycznych od Rosji.
- "Jeśli chodzi o gaz, jesteśmy zależni w 100 % od Rosji, jeśli chodzi o energię elektryczną, po zamknięciu elektrowni jądrowej Ignalina Litwa jest zależna od Rosji w 65-70%". - przyznał.
Podkreslił, że projekt Visaginas jest wciaż otwarty dla Polski.
"Jak zrozumieliśmy, w polskiej spółce energetycznej ponownie została otwarta dyskusja o możliwościach udziału PGE w tym przedsięwzięciu. Ale decyzja też zapadnie na poziomie tej firmy. W Visaginas widzimy nie tylko strategiczne znaczenie ale również projekt, który ma bardzo dużą wartość gospodarczą".
Stwierdził, że dzięki udziałowi w projekcie Visaginas Polska może zdobyć ważne doswiadczenie, niezbędne dla naszych przyszłych planów rozwoju atomowego.
Pierwotnie Visaginas miało byc wspólnym przedsięwzięciem inwestora strategicznego koncernu Hitachi oraz spółek energetycznych z krajów bałtyckich i Polski. W grudniu 2011 r. Polska Grupa Energetyczna zawiesiła jednak swój udział.
Sukcesem można nazwać natomiast budowę połączenia sieci energetycznych LitPol Link między Ełkiem a litewskim Alytus.
- Z premierem Tuskiem dyskutowaliśmy o tym, żeby rozpocząć już planowanie drugiego połączenia, które jest potrzebne do zsynchronizowania sieci energetycznej krajów bałtyckich z UE (obecnie pracują one w rosyjskim systemie synchronizacji).
Przed 2015 r. ma być gotowe połączenie energetyczne Litwy ze Szwecją i bardzo podobny termin dotyczy uruchomienia LitPol Link.
Rozmawiano także o możliwym połączeniu gazowym między naszymi krajami
- Strategia energetyczna UE jest bardzo jasna i mówi, że po 2015 r. państwa bałtyckie nie powinny być już izolowaną wyspą energetyczną. A to znaczy, że interkonektory elektryczne i gazowe są potrzebne.
Operatorzy gazociągów z Litwy i Polski - spółki Lietuvos Dujos i Gaz-System podpisały niedawno kontrakt na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, które powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r.
Litwa, podobnie jak Polska pozytywnie patrzy w przyszłość jeśli chodzi o zasoby gazu łupkowego, a jedną z firm, która się tym gazem interesuje jest polski Lotos. Odnosząc się z kolei do inwestycji PKN Orlen w rafinerię w Możejkach, Kubilius powiedział, że Litwie zależy na tym, żeby Orlen korzystał z litewskiej logistyki i portu.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-