
Perwoskity, które mają ambicje zastąpić krzem w ogniwach słonecznych, pozwolą na tworzenie ich w cienkiej i elastycznej formie. Olga Malinkiewicz opracowała właśnie tani i prosty sposób na produkcję tych nieorganicznych związków, znanych od XIX wieku, a dopiero teraz pokazujących pełnię swoich możliwości.
Krzem jest obecnie stosowany w większości konstrukcji ogniw słonecznych, jednak do ich produkcji z jego udziałem niezbędny jest proces technologiczny angażujący bardzo wysokie temperatury. Perowskity podobnie jak krzem pochłaniają światło widzialne, w taki sposób, że można je przekształcić na prąd elektryczny, jednak aby ich wytworzenie jest prostsze, a możliwości pokrywania nimi różnych elementów są praktycznie nieograniczone.
Według polskiej doktorantki z Uniwersytetu w Walencji, mimo, że związki te występują w przyrodzie, można je stworzyć samemu nawet w domowym zaciszu. Kiedy zaczynała nad nimi prace, uzyskiwano je w bardzo wysokich temperaturach na specjalnym szkle, a wytworzona warstwa była bardzo chropowata i miała nienajlepsze właściwości fizyczne.
Cienki film perowskitu, który udało się uzyskać Pani Oldze może być wytworzony na dowolnym podłożu, a ponadto zachowuje doskonałą strukturę powierzchni. Co ciekawe, taki efekt udało się uzyskać bardzo szybko, bo w parę miesięcy i bez użycia wyrafinowanych narzędzi.
Już w tamtym roku Malinkiewicz udało się wytworzyć perwoskity o wydajności na poziomie 12%. Na razie, jednak zajmują one niewielkie powierzchnie, bo najwyżej jednego centymetra kwadratowego. Aby zwiększyć ich powierzchnię i wykorzystać w ogniwach słonecznych potrzeba jeszcze wielu badań. Jednak jedno wiemy na pewno – naszej doktorantce nie brakuje zapału, aby do tego doprowadzić.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pap

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
-
-
-
-