Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-03-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-03-11
Polacy stworzą nowy materiał
Polacy stworzą nowy materiał
Polacy stworzą nowy materiał

Krakowskie AGH pracuje nad niezwykłym materiałem opartym o grafen. Jeżeli prace naukowców się powiodą, możliwy stanie się bardziej wydajny i ekologiczny przepływ prądu, a z materiału nowej generacji stworzone zostaną przewody linii napowietrznych.

Kierownikiem projektu, który ożeni ze sobą grafen, aluminium oraz miedź, jest profesor Tadeusz Knych. Badania finansowane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, TELE-FONIKĘ oraz PSE, które razem z uczelnią tworzą konsorcjum badawcze. Projekt trwa już nieco ponad dwa miesiące, a zakończyć ma się za blisko trzy lata.

Efektem badań ma być połączenie grafenu z miedzią oraz grafenu z aluminium. Tak powstałe materiały będą się nazywać odpowiednio CuGRAF oraz AlGRAF. Przewiduje się, że ich przewodność cieplna i elektryczna będzie stała na bardzo wysokim poziomie. Pozwoli to na zniwelowanie strat cieplnych w obecnie wykorzystywanych przewodach przesyłowych, co może znacznie zredukować stopień komplikacji infrastruktury służącej do rozprowadzania energii.

20 tysięcy terawatogodzin rocznie. To ilość energii elektrycznej wykorzystywana przez społeczeństwo całego świata, a także jedna z liczb, która stoi za ideą rozwoju nowych technologii przesyłowych. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię i nieustająca konsumpcja każą sobie zadawać pytania na temat optymalnych dróg dla prądu elektrycznego.

Jeśli na AGH, które pozyskuje grafen z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, uda dokonać się syntezy CuGRAF-u lub AlGRAF-u, TELE-FONIKA spróbuje skomercjalizować tak rodzący się produkt. Rola PSE w przedsięwzięciu staje się oczywista. Czy za parę lat czeka nas, więc rewolucja energetyczna?

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także