Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-08-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-03
Podstawowa klasyfikacja siłowników pneumatycznych
Podstawowa klasyfikacja siłowników pneumatycznych

Rodzajów siłowników pneumatycznych dostępnych obecnie na rynku jest bardzo wiele, a różnice pomiędzy poszczególnymi elementami są dość duże szczególnie pod względem konstrukcyjnym. Różnorodność dostępnych siłowników jest przede wszystkim związana z ich zastosowanie i przeznaczeniem do konkretnych systemów oraz warunków pracy. Jakie więc rodzaje siłowników pneumatycznych są obecnie dostępne na rynku?

 

Ogólnodostępne i bezpieczne sprężone powietrze

Największą zaletą siłowników pneumatycznych jest możliwość ich działania bez konieczności użycia prądu czy też emitowania jakichkolwiek szkodliwych spalin. W siłownikach pneumatycznych wykorzystywane jest ogólnodostępne i bezpieczne sprężone powietrze, które służy zarówno do napędzania, jak i sterowania mechanizmami maszyn, urządzeń oraz procesów technologicznych.

 

Jedno- i dwustronne

Jak podaje producent siłowników pneumatycznych, firma Air-Com, elementy wykorzystujące sprężone powietrze, jako czynnik roboczy można podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie na siłowniki jednostronnego oraz dwustronnego działania.

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania, to urządzenie, w którym jednostronny ruch tłoczyska następuje w wyniku oddziaływania ciśnienia sprężonego powietrza. Konkretne urządzenie odpowiada za to czy siła jest ciągnąca czy też pchająca. Za powrót do położenia wyjściowego w siłowniku jednostronnym odpowiada sprężyna zwrotna. W urządzeniach dwustronnych ruch tłoczyska odbywa się w obie strony za sprawą oddziaływania ciśnienia sprężonego powietrza.

 

Ze względu na budowę siłownika

Według producenta siłowników Air-Com, elementy pneumatyczne można podzielić również ze względu na rodzaj konstrukcji. Wyróżnia się więc siłowniki beztłoczyskowe, kompaktowe, o krótkim skoku, wielopołożeniowe oraz membranowe.

Element beztłoczyskowy to siłownik pozbawiony amortyzacji, którego budowa oraz profil tulei umożliwiają znaczną minimalizacje masy urządzenia oraz zastosowania w nim dodatkowego wyposażenia. Typowy skok takiego elementu to 200 mm.

Siłownik kompaktowy również nie posiada amortyzacji i charakteryzuje się skokiem do 200 mm. Konstrukcja takiego siłownika pozwala na zamontowanie dodatkowego wyposażenie w postaci np. elementów mocujących, czy też czujników położenia tłoka.

Siłownik o krótkim skoku nie posiada amortyzacji, a jego skok dochodzi do 50 mm. Siłownik nie przenosi obciążeń bocznych, a niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na jego zastosowanie w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Siłownik wielopołożeniowy to urządzenie składające się z dwóch lub więcej siłowników dwupołożeniowych, które są połączone w sposób, który umożliwia realizację zadań w więcej niż dwóch położeniach roboczych.

Siłowniki membranowe to elementy pneumatyczne, w których organem roboczym jest przepona, czyli membrana.

 

Zgodne z normami jakości

Inne podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych, jakie można wyróżnić, to siłowniki znormalizowane, minisiłowniki, siłowniki wahadłowe czy też elementy obrotowe. Wszystkie urządzenia są produkowane zgodnie z normami ISO15552, ISO6432 oraz ISO21287.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
air-com.pl