
Rodzajów siłowników pneumatycznych dostępnych obecnie na rynku jest bardzo wiele, a różnice pomiędzy poszczególnymi elementami są dość duże szczególnie pod względem konstrukcyjnym. Różnorodność dostępnych siłowników jest przede wszystkim związana z ich zastosowanie i przeznaczeniem do konkretnych systemów oraz warunków pracy. Jakie więc rodzaje siłowników pneumatycznych są obecnie dostępne na rynku?
Ogólnodostępne i bezpieczne sprężone powietrze
Największą zaletą siłowników pneumatycznych jest możliwość ich działania bez konieczności użycia prądu czy też emitowania jakichkolwiek szkodliwych spalin. W siłownikach pneumatycznych wykorzystywane jest ogólnodostępne i bezpieczne sprężone powietrze, które służy zarówno do napędzania, jak i sterowania mechanizmami maszyn, urządzeń oraz procesów technologicznych.
Jedno- i dwustronne
Jak podaje producent siłowników pneumatycznych, firma Air-Com, elementy wykorzystujące sprężone powietrze, jako czynnik roboczy można podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie na siłowniki jednostronnego oraz dwustronnego działania.
Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania, to urządzenie, w którym jednostronny ruch tłoczyska następuje w wyniku oddziaływania ciśnienia sprężonego powietrza. Konkretne urządzenie odpowiada za to czy siła jest ciągnąca czy też pchająca. Za powrót do położenia wyjściowego w siłowniku jednostronnym odpowiada sprężyna zwrotna. W urządzeniach dwustronnych ruch tłoczyska odbywa się w obie strony za sprawą oddziaływania ciśnienia sprężonego powietrza.
Ze względu na budowę siłownika
Według producenta siłowników Air-Com, elementy pneumatyczne można podzielić również ze względu na rodzaj konstrukcji. Wyróżnia się więc siłowniki beztłoczyskowe, kompaktowe, o krótkim skoku, wielopołożeniowe oraz membranowe.
Element beztłoczyskowy to siłownik pozbawiony amortyzacji, którego budowa oraz profil tulei umożliwiają znaczną minimalizacje masy urządzenia oraz zastosowania w nim dodatkowego wyposażenia. Typowy skok takiego elementu to 200 mm.
Siłownik kompaktowy również nie posiada amortyzacji i charakteryzuje się skokiem do 200 mm. Konstrukcja takiego siłownika pozwala na zamontowanie dodatkowego wyposażenie w postaci np. elementów mocujących, czy też czujników położenia tłoka.
Siłownik o krótkim skoku nie posiada amortyzacji, a jego skok dochodzi do 50 mm. Siłownik nie przenosi obciążeń bocznych, a niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na jego zastosowanie w miejscach o ograniczonej przestrzeni.
Siłownik wielopołożeniowy to urządzenie składające się z dwóch lub więcej siłowników dwupołożeniowych, które są połączone w sposób, który umożliwia realizację zadań w więcej niż dwóch położeniach roboczych.
Siłowniki membranowe to elementy pneumatyczne, w których organem roboczym jest przepona, czyli membrana.
Zgodne z normami jakości
Inne podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych, jakie można wyróżnić, to siłowniki znormalizowane, minisiłowniki, siłowniki wahadłowe czy też elementy obrotowe. Wszystkie urządzenia są produkowane zgodnie z normami ISO15552, ISO6432 oraz ISO21287.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- air-com.pl

Czytaj także
-
Zawory dławiące i zawory zwrotne - jak działają?
W układach pneumatycznych wykorzystywane są różne elementy sterujące kierunkiem czynnika roboczego. Wśród nich pojawiają się także zawory dławiące...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-