Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-09-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-09-14
Pirometry — czym są i jak działają?
Pirometry — czym są i jak działają?

Z pirometrami spotykamy się bardzo często, a jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak funkcjonalne są te urządzenia. Na jakie obszary naszej codzienności wpływają? Ile kosztuje dobry pirometr i dlaczego warto go kupić?

Pirometr: podstawowe informacje

Często nazywa się też go mianem termometru bezdotykowego. Model działania urządzenia polega na tym, że nie musimy dotykać przedmiotu (lub osoby), której sprawdzamy temperaturę. Wystarczy, że wycelujemy w niego urządzenie i klikniemy na przycisk spustowy.

Można powiedzieć, że kluczową rolą tego urządzenia jest przeliczanie w czasie rzeczywistym promieniowania rzeczywistego danego ciała i przeliczenie jej na temperaturę wyrażoną w stopniach Celsjusza lub ( w innych krajach) na przykład Farenheita.

Każde ciało - bez względu na to, czy jest to rozgrzana woda czy pożywienie, jakie leży na kuchennym blacie, ma swoją określoną temperaturę. Urządzenie sprawdza ją, a po zaledwie kilku sekundach podaje wynik na dużym, czytelnym ekranie, gdzie może się z nim zapoznać użytkownik.

Jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie spotykamy się z pirometrami, są stacje paliw. To właśnie z ich użyciem pracownik szybko sprawdza temperaturę bułki czy mięsa, kiedy prosimy o hotdoga. To właśnie tam większość z nas zobaczyła to urządzenie po raz pierwszy.

Pirometry w trosce o nasze zdrowie

Specjalnym rodzajem pirometru jest bezdotykowy termometr medyczny. Jego model działania na dobrą sprawę w niczym nie różni się od klasycznego pirometru, jednak posiada on szereg dopuszczeń, w wyniku czego może być stosowany w służbie zdrowia.

Termometr bezdotykowy to doskonałe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza teraz, w erze pandemii koronawirusa. Przemawia za nim kilka głównych atutów. Po pierwsze, urządzenie mierzy temperaturę w zaledwie kilka sekund. Tradycyjne termometry, jakie daje się pod pachę, potrzebują co najmniej kilku minut.

Po drugie, co zresztą o wiele ważniejsze, pomiar jest bezdotykowy. Nie zachodzi więc ryzyko przekazywania urządzenia przez członków rodziny lub pracowników w firmie z rąk do rąk. Zmniejsza to więc szansę na rozprzestrzenianie się wirusa.

Co wyróżnia dobre pirometry?

Przede wszystkim duży zakres działania urządzenia. Można tu wskazać na przykład na pirometry Benetech Poland, które oferują bardzo szeroki zakres temperaturowy, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w wielu różnych zastosowaniach.

Można z ich pomocą na przykład sprawdzić, czy woda do herbaty ma już idealną temperaturę lub czy pieczeń, jaką przygotowujemy, jest już dobra. Podobne zastosowania można mnożyć niemal w nieskończoność. Pirometr sprawdzi się też w branży moto, a nawet w sektorze IT, by szybko ocenić, czy wybrany element komputera nie nagrzewa się za mocno.

Istnieją też profesjonalne pirometry laserowe dedykowane dla przemysłu. Generalnie rzecz ujmując, liczba zastosowań jest ogromna. Co warto podkreślić, urządzenie do użytku domowego wcale nie musi być drogie. W dobrych sklepach można kupić podstawowe wersje pirometrów za mniej niż sto złotych.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Benetech Poland
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także