
Naukowcy z Instytutu Fraunhofera po raz pierwszy wytworzyli elektrody z grafenu wykorzystane w wyświetlaczu OLED. Ich osiągnięcie może doprowadzić do stworzenia wielu nowych elementów, w tym ekranów dotykowych oraz znacznie bardziej wydajnych ogniw słonecznych.
Elektrody podłączone do wyświetlacza OLED mają powierzchnię około dwóch centymetrów kwadratowych i powstały przy zastosowaniu procesu chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD).
W jego trakcie metan i wodór wpompowywany jest do komory próżniowej, gdzie miedziana płyta zostaje podgrzana do temperatury 800°C. Pomiędzy dwoma gazami następuje reakcja chemiczna, która powoduje rozpuszczanie się miedzi i tworzenie grafenowych powierzchni. Po formowaniu całość zostaje ochłodzona i wytrawiona chemicznie.
Chociaż nie jest to pierwszy elastyczny wyświetlacz wykorzystujący grafen w swojej konstrukcji, stanowi duży krok w stronę stworzenia pełnokolorowych ekranów o szybkich czasach reakcji. Pierwsze tego typu produkty mogą wejść na rynek w ciągu dwóch do trzech lat.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-
-
Obserwator
Komentarz o energii budowlanej jest w naszym kraju oszustwem.Energia w sieci jest taka sama,ale wprowadzenie taryf powoduje że można zdzierać więcej z ludzi.Dlaczego budowa w Polsce jest droga bo właśnie nawet zakłady energetyczne poprzez niby taryfy budowlanej pobiera potężne pieniądze.Chcialbym zobaczyć energetykę i co by zrobiła gdyby pobór od klientów był niższy od produkcji.Wtedy chciałbym zobaczyc ich zachęty i ceny.