
Naukowcy z Rice University twierdzą, że dzięki zastosowaniu indu zamiast ołowiu w ogniwach perwoskitowych pokonali największą przeszkodę uniemożliwiającą wykorzystanie ich w główym nurcie branży.
Perowskity to materiały, które są zwykle narażone na niszczące działanie światła, wilgoci i ciepła. Jun Lou z Rice powiedział o odkryciu jego zespołu: „Z naszej perspektywy jest to coś nowego i myślę, że stanowi ważny przełom. Różni się to od tradycyjnych, powszechnych perowskitów, o których ludzie mówią od 10 lat."
Według naukowców całkowicie nieorganiczne ogniwo perowskitowe jest krokiem w kierunku komercyjnego zastosowania. Jia Liang, badacz Rice i jego zespół zbudowali i przetestowali takie ogniwo z nieorganicznego cezu, ołowiu i jodku, które szybko ulegają awarii. Okazało się, że dodając brom i ind, można było ograniczyć te defekty, podnosząc wydajność powyżej 12%.
Liang podsumował: „Najwyższa wydajność tego materiału może wynosić około 20%, a jeśli uda nam się to osiągnąć, może to być produkt komercyjny. Ma przewagę nad krzemowymi ogniwami słonecznymi, ponieważ synteza jest bardzo tania."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- techxplore.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
-
-
-
-