Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-30
Ogrzewanie elektryczne zmniejszy emisję CO2
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Jednym z największych wyzwań związanych z modelem zrównoważonej energii jest zależność od pory dnia i roku. Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) prawdopodobnie dostarczy sposób na jego rozwiązanie.

Do 2050 roku Niemcy planują generować 80% krajowej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
Jednak problemem pozostaje fakt, że zależy ono od naturalnych źródeł, stąd jest trudne do kontrolowania.
Z tego względu eksperci pracują nad sposobami zminimalizowania tej zależności, m.in. na drodze magazynowania nadwyżki mocy lub dostosowania konsumpcji do wytwarzania.

Ważnymi elementami przyszłych systemów energetycznych mogą stać się budynki. Thomas Auer, profesor budownictwa z TUM, wysunął taki wniosek w czasie prac nad opracowaniem narzędzia symulacyjnego do połączenia sektora energii elektrycznej i budownictwa. Auer powiedział: "Wszyscy wciąż szukają sposobów na oszczędzanie energii w nowych budynkach, ale nowe budynki nie są naszym największym problemem."

Większość budownictwa pochodzi z 2. połowy XX w., zatem prof. Auer skupia się na tym, jak inteligentnie wykorzystać istniejące budynku, aby zapewnić transformację energii. Silniejszy wiatr w zimie może zostać wykorzystany do dostarczania ciepła za pomocą pomp ciepła. Obecnie większość ogrzewania w Niemczech zależy od paliw kopalnych. Natomiast nadmiar energii generowanej przez ogniwa słoneczne w miesiącach letnich może pomóc w schładzaniu budynków. Zdaniem Auera funkcja ta zyska na znaczeniu wraz ze zmianami klimatycznymi.

W swojej symulacji zespół połączył model ogólnego systemu zaopatrzenia w energię ze szczegółowym modelem zasobów budowlanych. Obejmuje on różne scenariusze rozwoju dla odnawialnych źródeł energii do 2050 r. Badania pokazują, że do tego roku możliwy będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla sektor budowlany, ale korzystanie z energii elektrycznej do obsługi budynków może prawie podwoić zapotrzebowanie na moc w okresie zimowym, co będzie wymagać modernizacji infrastruktury energetycznej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tum.de; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także