
W 2010 roku Michael Strano z MIT odkrył, że podgrzewane nanorurki posiadają ciekawą właściwość. Podczas powolnego procesu elektrony przesuwają się z jednego końca na drugi. Wówczas we wczesnej fazie badań tego zjawiska udało się uzyskać niewielką ilość prądu.
Po sześciu latach prac zespołowi Strano udało się zwiększyć wydajność procesu tysiąckrotnie. Urządzenie, które stworzyli może konkurować gęstością energii z dzisiejszymi akumulatorami. Nie opiera się przy tym na metalach ciężkich lub innych toksycznych dla człowieka. Sami naukowcy podkreślają jednak, że minie jeszcze sporo czasu zanim uda się skomercjalizować technologię.
Oprócz skonstruowania urządzenia, profesor Strano opracował teorię opisującą zjawisko, która została poparta eksperymentami. Wynika z niej, że prąd elektryczny pojawia się w wyniku popychania elektronów przez energię cieplną. Strano stworzył dokładny model matematyczny, który odpowiada efektom obserwowanym w rzeczywistości.
Początkowo eksperymenty prowadzono z materiałami, które potencjalnie mogą eksplodować. Obecnie wykorzystywane są w nich bezpieczne materiały, takie jak chociażby cukier. Naukowcy podkreślają, że urządzenie nie traci energii podczas długotrwałego użytkowania. Czyni je to idealnym kandydatem do wykorzystania w misjach kosmicznych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-