Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-10-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-10-22
O inteligentych sieciach energetycznych w Polsce
Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki na swojej stronie internetowej, w czwartek, 15 października odbyła się pierwsza z cyklu wideokonferencji organizowanych przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych i Centrum Stosunków Międzynarodowych w ramach programu „Klimat i energia”.

Na konferencji dyskutowano o doświadczeniach, sprawdzonych rozwiązaniach oraz najlepszych praktykach w realizacji systemu inteligentnych sieci. Zwiększająca się liczba i moc odnawialnych źródeł energii, będących jednocześnie w rozproszeniu powoduje, że rozwój inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu siecią elektroenergetyczną staje się konieczny. Zwłaszcza, że w przyszłości dołączą do tego „stacje zasilania” w energię pojazdów z silnikiem elektrycznym – twierdzą eksperci ze Stanów Zjednoczonych.

Zmniejszenie rezerw wirujacych i spadek zapotrzebowania szczytowego na energię, co finalnie przełoży się na mniejsze inwestycje w źródła wytwórcze – to główna korzyść dla OSP (red. Operator sieci przesyłowej). Odbiorca końcowy, mający elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych zyska do 10% oszczędność w zużyciu energii. Dla przeciętnego budżetu gospodarstwa domowego, to oszczędności rzędu 100 złotych rocznie. Kompleksowa i łatwo dostępna informacja o rzeczywistym zużyciu energii jest niezbędna do zwiększenia efektywności odbiorców. Pierwszy krok to zainstalowanie w systemie energetycznym instrumentów pomiarowych, tzw „smart metering”, który umożliwia komunikację między odbiorcą a sprzedawcą energii w czasie rzeczywistym. Na przykład może być wykonywana zdalnie konfiguracja licznika, odłączenie lub podłączenie zasilania, analiza rzeczywistych danych o poziomie zużycia, zanikach zasilania. Potwierdza to raport opracowany na zlecene Fundacji Fundusz Współpracy i URE. Według tego opracowania korzyści dla odbiorców to:
1. Dostosowanie taryf do indywidualnych zapotrzebowań klientów;
2. Dokładność rozliczeń za pobraną energię;
3. Ograniczenie zużycia energii;
4. Uproszczone procedury zmiany sprzedawcy;
5. Potencjalna poprawa efektywności zuSycia energii elektrycznej;
6. Poprawa jakości dostaw energii i parametrów energii.

Istotne znaczenie przy wdrażaniu i działaniu systemu ma wiedza klientów o funkcjonowaniu konkurencyjnego rynku energii oraz przekonanie odbiorcy, że na podstawie dostępnych, dzięki inteligentnym licznikom, może zarządzać własnym profilem zużycia energii elektrycznej. Przed implementacją systemu konieczna jest kampania informacyjna.

W Europie inteligentne sieci działają we Włoszech (obsługa 30 milionów gospodarstw domowych), Holandii, Finlandii, Szwecji. W USA rząd dotuje inwestycje na rozwój inteligentnej sieci w wysokości 3.9 mld dolarów. W Wielkiej Brytanii do 2020 roku wymienione zostanie 50 mln liczników elektrycznych i gazowych, w Niemczech w 2008 r. przyjęte zostały regulacje prawne ułatwiające rozwój inteligentych sieci

Polska wykonała kroki w kierunku rozwoju sieci: w Polsce mamy już inteligentne liczniki u dużych odbiorców na wysokich napięciach - mówi Przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu, rok temu Urząd Regulacji Energetyki przedstawił studium wykonalności projektu w Polsce.

(mb)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ure.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także