
Ogniwa tandemowe to rodzaj ogniw, które przekształcają różne części spektrum światła w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki temu, że łączą w sobie dwa różne półprzewodniki: metalohalogenkowy perowskit, który wykorzystuje światło widzialne, oraz przetwarzające światło podczerwone półprzewodniki CIGS.
Ogniwo słoneczne wykonane z takiego połączenia może być cieńsze niż 0,5 mikrometra, co pozwala na produkcję elastycznych modułów słonecznych. W swoim laboratorium w Helmholtz-Zentrum Berlin prof. dr Steeve Albrecht i jego zespół umieścił cienką warstwę perowskitu bezpośrednio na szorstkiej warstwie CIGS. Tego typu ogniwo tandemowe osiąga wydajność niemal 25 procent.
Prof. Albrecht dodał: „Ta kombinacja jest również wyjątkowo lekka i odporna na napromieniowanie i może być odpowiednia do zastosowań w technologii satelitarnej w przestrzeni kosmicznej".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; www.sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Polskie projekty, które zmieniają przyszłość gospodarki i przemysłu
Co jakiś czas świat technologii odżywa na wieść o kolejnej innowacji, która ma wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku. Od wielu lat możemy...
-
-
-
-
-