
Harward może pochwalić się nowoskonstruowanym akumulatorem, który ma szansę zmienić sposób przechowywania energii w sieciach energetycznych. Akumulator przepływowy stworzony przez naukowców wykorzystuje niedrogie molekuły znane jako chinony. Ich analogiem w przyrodzie są molekuły, które są wykorzystywane do produkcji energii przez rośliny.
Okresowa produkcja energii jest zmorą dzisiejszej energetyki odnawialnej. Jedyne racjonalne rozwiązanie tego problemu to znalezienie taniego sposobu na jej składowanie, by móc ją uwalniać w momencie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego.
Jeżeli udałoby się magazynować energię gromadzoną przez panele słoneczne lub turbiny wiatrowe przez 48 godzin, można by je wprowadzać jako stałe elementy sieci. W przypadku przykładowej turbiny wiatrowej o mocy 1MW, która pracuje taki okres czasu z pełną mocą, aby zgromadzić całą wyprodukowaną energię, należałoby zainstalować w jej pobliżu blisko 50-megawatowy akumulator.
Aby problem obejść, badacze skupiają się na rozwoju akumulatorów przepływowych, które przechowują energię w specjalnych płynach umieszczonych w zewnętrznych zbiornikach. Jednak, i takie rozwiązanie jest dość drogie ze względu, na to iż tym płynem jest zazwyczaj elektrolit na bazie kosztownego wanadu.
Naukowcy z Harwardu stworzyli, jednak akumulator przepływowy o równie dobrych parametrach, lecz wykorzystujący elektrolit na bazie materiału organicznego. Otwiera to nowe spektrum możliwości. Szczególnie obiecująco jawią się w nowym podejściu cząsteczki zwane chinonami, które znajdziemy w ropie naftowej i roślinach, takich jak rabarbar.
Badacze mają zamiar przeprowadzić więcej testów nad nowym akumulatorem, tak by nadawał się do zastosowań komercyjnych. Póki, co wiadomo, że jest on dość odporny na cykle ładowania/rozładowywania.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-