
Badaczom z Purdue University udało się opracować koncepcję całodobowej produkcji elektryczności pochodzącej z energii słonecznej. System nosi nazwę hydricity i ma potencjał zrewolucjonizowania rynku OZE.
Punktem wyjścia dla badaczy było połączenie węgla i wodoru, które pozwala na wytworzenie paliw. Jeżeli uda się uzyskać węgiel z biomasy możliwe będzie dzięki temu wytworzenie, np. prądu. Hydricity wykorzysta do tego celu koncentratory słoneczne, które pomogą wytworzyć wysoką temperaturę i uzyskać przegrzaną wodę. Pozwoli ona napędzić układ turbin produkujących energię elektryczną. Zasili ona następnie reaktor rozbijający wodę na tlen i wodór. Zmagazynowany wodór będzie mógł być wykorzystany do uzyskania przegrzanej wody nocą, a pozostała energia bezpośrednio do celów konsumpcyjnych.
Proces będzie trwał nieprzerwanie całą dobę. Efektywność zamiany energii słonecznej w elektryczną w takim cyklu powinna wynieść około 35%. Na tak wysoki współczynnik ma wpływ przechowywanie energii w postaci termo-chemicznej, która jest jedną z najbardziej efektywnych form przechowywania energii. Ponadto w przypadku tego typu akumulacji w trakcie eksploatacji nie dochodzi do zwiększania się strat energii w wyniku długotrwałej eksploatacji systemu.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-