Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-04-06 | Ostatnia aktualizacja: 2007-04-06
Nowy materiał dla przemysłu PV

Nowy materiał dla przemysłu PV
Innowacyjność rozwiązania polega na zastosowaniu specjalnego materiału, tzw. kryształu fotonicznego, który do tej pory był używany głównie w komunikacji światłowodowej. Teraz dzięki nowym metodom wytwarzania, takim jak litografia i hodowla kryształów o odpowiednich kształtach, możliwe jest wykorzystanie kryształów fotonicznych w większych aplikacjach, takich jak np. ogniwa fotowoltaiczne.
Kryształy fotoniczne pozwalają na wykorzystanie większej ilości fotonów przenikających przez ogniwo fotowoltaiczne dzięki absorbowaniu większego spektrum długości fali światła niż ma to miejsce w przypadku ogniw wykonanych tylko z krzemu. Naukowcy udowodnili, że umieszczenie na tylniej ściance ogniwa warstwy kryształów fotonicznych o specjalnie zaprojektowanym wzorze w postaci szklanych kulek mikroskopijnej wielkości pozwala na odbicie fotonów z powrotem do warstwy krzemu, gdzie następuje konwersja na energię elektryczną.
W klasycznym ogniwie fotowoltaicznym tylna ścianka wykonana jest z aluminium, które odbija mniej światła niż kryształ fotoniczny. Dodatkową zaletą kryształu jest fakt, że załamuje on światło pod małym kątem, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo wydostania się promieni z ogniwa, a zwiększa trafienia z powrotem do warstwy krzemu.
W wyniku tych innowacji konstrukcyjnych sprawność ogniwa słonecznego może wzrosnąć nawet do 37%. Oprócz wzrostu sprawności urządzenia spadają koszty materiału, ponieważ znacznie zmniejsza się ilość krzemu potrzebna do budowy ogniwa bez obawy o spadek wydajności.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- technologyreview.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
-
-
-
-