Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-14
Nowe zadania URE

Efektywność energetyczna w budowie

Nowe zadania URE

Polska dysponuje ogromnym potencjałem w zakresie zwiększania efektywności energetycznej - stwierdzili uczestnicy gdańskiej odsłony projektu Forum „Polska Efektywna Energetycznie”, w którym brał udział także przedstawiciel URE.

Uczestnicy spotkania zauważyli, implementacja założeń polityki energetyczno - klimatycznej UE w obszarze efektywności nie może skutkować zatrzymaniem rozwoju gospodarczego kraju. Należy także zwiększyć skuteczność w realizacji systemu zaprojektowanego w ustawie o efektywności energetycznej.

Ustawa o efektywności energetycznej zobowiązuje Prezesa URE do przyjęcia nowych obowiązków. Nowe zadania regulatora są związane m.in. z przyznawaniem tzw. „białych certyfikatów”. Zdaniem przedstawiciela Prezesa URE, ciągle trwa jeszcze budowa systemu EE stworzonego przez ustawę.

Zgodnie z ustawą Prezes Urzędu Regulacji Energetyki sam wybiera przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej, za które można uzyskać tzw. „białe certyfikaty” - świadectwa efektywności energetycznej. Dlatego, przynajmniej raz w roku, ogłasza on, organizuje i przeprowadza przetarg. Świadectwo efektywności energetycznej wydaje Prezes URE na życzenie podmiotu, który wygrał przetarg. Ma 60 dni od dnia otrzymania wniosku na ustosunkowanie się do niego.

Do wydawania świadectw efektywności energetycznej mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego o wydawaniu zaświadczeń. Zbywalne prawa majątkowe wynikające ze świadectwa efektywności energetycznej powstają z chwilą zapisania świadectwa efektywności energetycznej po raz pierwszy na koncie ewidencyjnym w rejestrze świadectw efektywności energetycznej, na podstawie informacji Prezesa URE.

Zgodnie z ustawą prawa majątkowe wynikające ze świadectwa efektywności energetycznej są towarem giełdowym w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych. Przetargi mają być organizowane do końca 2015 roku, natomiast prawa majątkowe - które nie zostaną umorzone przez Prezesa URE do dnia 31 marca 2016r., wygasają z mocy prawa z dniem 1 kwietnia 2016 r.

Dyrektor URE podkreśliła główna rolę Ministra Gospodarki w architekturze systemu efektywności energetycznej tworzonym przez Ustawę.

Przedstawicielka regulatora wzięła udział także w pierwszym panelu dyskusyjnym Forum zatytułowanym - „Efektywność energetyczna w Polsce i Europie”.

Patronem Honorowym projektu Forum „Polska Efektywna Energetycznie” jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Konferencje „Polski Efektywnej Energetycznie” z udziałem regulatora i przedstawicieli PURE odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, we Wrocławiu i w Gdańsku.

Organizatorem Forum jest grupa PTWP S.A.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
URE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także