Jeśli projekt będzie sukcesem, PGE będzie współwłaścicielem technologii uźywanej w całej energetyce

Celem najnowszego projektu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Politechniki Łódzkiej jest eliminowanie rtęci z gazów spalinowych emitowanych przez elektrownie węglowe. Szacowany koszt inwestycji to ok. 22 mln zł.
W wyniku badań w PŁ opracowaliśmy materiał, który włożony w strumień spalin jest w stanie w jednych warunkach wychwycić całą rtęć, a w innych - po usunięciu do desorbera - oddać ją. Jest to taki kompozyt do rewersyjnego pochłaniania i oddawania rtęci – poinformował prorektor ds. innowacji PŁ prof. Piotr Kula.
Zaznaczył on, że obecność tego pierwastka w gazach spalinowych stanowi globalne wyzwanie. Problem ten dotyczy więc wszystkich elektrowni węglowych na świecie.
Prawdopodobnie wkrótce będą obowiązywać nowe zapisy w regulacjach europejskich, które narzucą pewne limity dotyczące emisji rtęci. Jeden gatunek węgla ma więcej, a inny mniej rtęci, ale emitują ją wszystkie elektrownie węglowe. Najgorszym z wariantów jest rtęć metaliczna, która emitowana przez komin może wylądować bardzo daleko. Wszystko wskazuje jednak na to, że dzięki naszemu pomysłowi uda się zejść poniżej nawet bardzo obniżonych norm emisji rtęci – przyznał P.Kula.
Projekt innowacyjnej technologii został dofinansowany na kwotę 14 mln zł dzięki funduszom unijnym. Brakującą część sumy pokryła PGE GiEK. Spółka uważa, że pomysl PŁ daje możliwość nie tylko zmniejszenia emisji rtęci, ale również otwarcia nowego biznesu.
Jeśli projekt zakończy się sukcesem, to PGE stanie się współwłaścicielem pewnej technologii, która w przyszłości będzie wykorzystana w całej energetyce – uważa dyrektor techniczny PGE GiEK Stanisław Papuga.
Jeszcze 10, 15 lat temu elektrownia w Bełchatowie była pionierem w montowaniu instalacji odsiarczających, które teraz są zakładane we wszystkich podobnych jednostkach. Jak sądzi S.Papuga za kilka lat podobnie może być z wychwytywaniem rtęci.
Minima, które będą przedstawione przez urzędników europejskich, będą mocno zaniżone i staną się sporym problemem, za który trzeba będzie płacić. To nas czeka za kilka lat, ale myśleć o tym i działać trzeba o wiele wcześniej. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z PŁ nad realizacją tego projektu– tłumaczył S.Papuga.
Eksperyment technologiczny związaną z odzyskiwaniem rtęci zostanie wykonany przez ekspertów z PŁ na bajpasie głównego komina elektrowni Bełchatów. Określono tam dwa miejsca, gdzie m ożliwe jest pobranie ok. 1 proc. emitowanych spalin. Próbka zostanie potem wykorzystana do „rtęciowej instalacji" zrealizowanej w skali 1:100.
Planowany termin ukończenia projektu to połowa 2015 r. Biorą w nim udział jednostki Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Chemicznego PŁ.
Instytut Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej, który uczestniczy w projekcie, zorganizował niedawno w podłódzkim Uniejowie konferencję Regos 2013 poświęconą tematce energetycznej.
Przedstawiono na niej m.in. koncepcje siłowni hybrydowych korzystających z różnych źródeł energii (np. wody termalne i biomasa w Uniejowie), możliwości wykorzystania różnych źródeł energii, w tym tzw. energii odpadowej oraz wspomniany projekt usuwania rtęci z gazów spalinowych. W czwartek uczestnicy obrad zwiedzili również zasilany wodami termalnymi kompleks basenów.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pap.naukawpolsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-