Dzięki temu będzie to największa w Europie jednostka tego typu opalana węglem kamiennym.

Rozpoczęły się pierwsze prace budowlane na terenie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1075 MW w ENEA Wytwarzanie S.A.
29 października, tj. niecały miesiąc po przekazaniu generalnemu wykonawcy terenu pod inwestycję, w kozienickiej elektrowni wbito symbolicznie pierwszą łopatę w miejscu budowy nowego bloku energetycznego.
Realizacja nowego bloku energetycznego to największa inwestycja polskiej energetyki. Dzięki temu będzie to największa w Europie jednostka tego typu opalana węglem kamiennym. Stanie się ona ponadto najnowocześniejszym blokiem pracującym na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6% (netto). Realizacją umowy budowlanej zajmuje się konsorcjum firm: Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex – Mostostal S.A. Planowany koniec plac budowlanych wyznaczony jest na II kwartał 2017 roku.
– Dzisiejsze wydarzenie miało charakter bardzo symboliczny – stwierdził Krzysztof Zborowski, Prezes Zarządu ENEA Wytwarzanie S.A. - Było to ukoronowanie wielu miesięcy ciężkiej pracy naszych specjalistów i inżynierów. Pierwsze wbicie łopaty symbolicznie otworzyło drogę do intensywnych prac budowlanych rozpoczynających budowę nowego bloku w Kozienicach. Można powiedzieć, że dziś wystartowaliśmy w biegu „po sukces" – powiedział Zborowski.
Przedstawiciele konsorcjum budującego nowy blok również byli bardzo zadowoleni z rozpoczęcia prac. – Od kilku lat Polimex-Mostostal realizuje działania, w wyniku których powstała organizacja zdolna do kompleksowej realizacji największych zadań inwestycyjnych w polskiej energetyce. Posiadamy odpowiednie kompetencje i potencjał, aby z sukcesem wykonać tak złożone przedsięwzięcie, jakim jest budowa bloku energetycznego w Kozienicach – poinformował Robert Oppenheim p.o. Prezesa Zarządu Polimexu-Mostostalu.
Cieszymy się z możliwości dzielenia się z polskimi partnerami doświadczeniem zdobytym na przestrzeni 100 lat. Liczymy, że nasza wiedza okaże się przydatna przy realizacji projektu tak ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział dr Matthias Jochem, Wiceprezes Hitachi Power Europe GmbH, dyrektor wykonawczy na Polskę.
Nowy blok energetyczny to nie tylko wyraźny impuls dla rozwoju rynku energii elektrycznej, ale także nowe miejsca pracy. Przy budowie będzie zatrudnionych od 1000 do 2500 pracowników. Ich liczba będzie zależeć od etapu realizacji inwestycji. Po oddaniu nowego bloku, podczas docelowej eksploatacji, pracę tam znajdzie ok. 300 osób
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- enea.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polska farma wiatrowa dostarczy energię elektryczną dla NSG Group
NSG UK Enterprises, należąca do zajmującej się produkcją szkła NSG Group, podpisała umowę z EDP Renewables (EDPR), czwartym co do wielkości...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-