Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-21
Nowa elektrownia atomowa na Wyspach

To pierwsza od 1995r. tego rodzaju inwestycja w Wielkiej Brytanii, jej koszt to ok 14 mld funtów

Dwa reaktory nuklearne siłownii zaspokoją 7% brytyjskiego popytu na energię
Dwa reaktory nuklearne siłownii zaspokoją 7% brytyjskiego popytu na energię

Francuski koncern energetyczny EDF (Electricite de France) otrzymał pozwolenie na budowę siłowni jądrowej Hinkley Point C w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii.

Będzie to pierwsza od 1995r. tego rodzaju inwestycja w Wielkiej Brytanii tj. elektrownia atomowa nowej generacji. Koszt realizacji szacuje się na 14 mld funtów. W trakcie budowy Hinkley Point C pracę znajdzie 20-25 tys. ludzi, a po jej ukończeniu zatrudnienie znajdzie około 900 stałych pracowników.

Opłacalna finansowo energia z nowych elektrowni nuklearnych odegra kluczową rolę w ograniczaniu emisji CO2 i tworzeniu zdywersyfikowanych źródeł energii. Projekty energetyczne uwzględniające niską emisję CO2 pociągną za sobą znaczne inwestycje, zwiększając zatrudnienie i wspierając wzrost gospodarczy - poinformował w Izbie Gmin minister ds. energii i zmian klimatycznych Ed Davey.

EDF jest nie tylko odpowiedzialna za budowę  jednostki. Jej spółka zależna NNB Generation została wybrana na przyszłego operatora sieci. Już teraz trwają negocjacje rządowe dot. ceny energii elektrycznej, którą ma produkować elektrownia.

Brytyjska reforma rynku energii zakłada podpisanie długoterminowych umów z operatorami elektrowni nuklearnych i instalacji generujących energię z wiatru. Zagwarantowane zostaną tym samym ceny minimalne dostarczanego prądu. Dzięki temu inwestorzy będą pewni, że wysokie nakłady na inwestycje są opłacalne i zwrócą się w przyszłości.

Dwa reaktory nuklearne elektrowni zaspokoją 7 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię, co jest równowartością jej zużywania przez 5 mln gospodarstw domowych – ocenił minister.

Nie wszyscy sa jednak zadowoleni z decyzji ministra, protestują szczególnie organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

Poparcie rządu dla energetyki nuklearnej oznacza obciążenie podatnika kosztami budowy elektrowni i usuwania odpadów. W odróżnieniu od energii odnawialnej energia nuklearna drożeje. W UE końcowy rachunek za inwestycje przekracza wstępne wyceny, a terminy oddania ich do użytku są przekraczane – stwierdził Keith Allott, szef działu zmian klimatycznych w brytyjskim oddziale organizacji ekologicznej WWF.

Dyrektor wykonawczy Greenpeace John Sauven uważa natomiast, że cena energii wiatrowej obniża się i do 2020 r. będzie kosztować tyle co nuklearna. Według niego zgoda na budowę przy braku przekonujących planów usuwania odpadów nuklearnych jest niezgodna z prawem.

Na terenie Wielkiej Brytania znajduje się 16 reaktorów nuklearnych, które pokrywają około 19 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wszystkie obecnie czynne reaktory z wyjątkiem jednego będą wygaszone do 2023 r. Ich miejsce zajmą nowe, stopniowo wprowadzane od 2018 r.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PulsBiznesu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także