
Naukowcy z Departamentu Technologii Energetycznych w Norwegii donoszą, że udało im się uzyskać krzem, który zastąpi stosowany dotąd w anodach akumulatorów litowo-jonowych grafit. Zdaniem badaczy, rozwiązanie to pozwoli na tworzenie znacznie lepszych akumulatorów o pojemności większej o 300 – 500 % niż dotychczasowe.
Arve Holt z Uniwersytetu w Oslo od lat zajmuje się tą tematyką. On i jego współpracownicy przeprowadzili kilkuletnie ukierunkowane eksperymenty z nanocząsteczkami, w tym krzemem, w laboratoriach IFE w Kjeller w Norwegii.
Wyniki donoszą, że dzięki krzemowi można zwiększyć pojemność akumulatorów od trzech do pięciu razy. Różnica ta wynika z faktu, że krzem ma dziesięć razy większa pojemność niż grafit, ale szybciej traci moc. Zespół z Norwegii znalazł sposób na połączenie krzemu z innymi pierwiastkami, dzięki czemu powstała stabilna i długotrwała anoda.
Co oznacza to odkrycie dla naszego codziennego życia? Wystarczy pomyśleć o telefonach komórkowych, które nie musiałyby być ładowane przez kilka dni lub samochodach elektrycznych, których zasięg zwiekszyłby się znacząco. Co więcej, pamiętać należy o potencjalnym wpływie na implanty medyczne, gadżety, urządzenia i maszyny wykorzystujące akumulatory litowo-jonowe.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nordic.businessinsider.com; techxplore.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-