Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-26
Niezwykle wydajny superkondensator
Niezwykle wydajny superkondensator
Niezwykle wydajny superkondensator

Zespół naukowców z UCLA Berkeley opracował cienki jak papier superkondensator, który jest w stanie ładować się niezwykle szybko, a co najważniejsze posiada gęstość magazynowania energii na poziomie dostępnych obecnie akumulatorów.

W artykule opublikowanym na łamach Proceedings of National Academy of Sciences naukowcy wyjaśniają w jaki sposób stworzyli nową konstrukcję. Superkondensator składa się z obrabianego laserem grafenu oraz dwutleneku manganu. Metody jego produkcji nie wymagają drogich w utrzymaniu laboratoriów zapewniających znikomą wilgotność. Nie wykorzystują one również energochłonnych operacji wysokotemperaturowych.

Superkondensatory są atrakcyjne dla konsumentów, ponieważ ich cykle ładowania zamykają się w sekundach. Dotychczas ich jedynym ograniczeniem była mała gęstość energii, która nie pozwalała na stosowanie ich w wielu aplikacjach.

Nowe urządzenie może pomieścić 42 Watogodzin na litr objętości, co czyni je porównywalnymi pod tym względem do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Superkondensator opracowany na UCLA może przetrwać bez utraty wydajności ponad 10 000 cykli ładowania.

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary badacze sugerują, że może być stosowany w elektronice użytkowej lub do zasilania implantów medycznych. Miejmy nadzieję, że ich odkrycie nie utknie w kolejce do komercjalizacji, która w technice akumulatorowej wydaje się być coraz dłuższa.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmodo
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także