
Zespół naukowców z UCLA Berkeley opracował cienki jak papier superkondensator, który jest w stanie ładować się niezwykle szybko, a co najważniejsze posiada gęstość magazynowania energii na poziomie dostępnych obecnie akumulatorów.
W artykule opublikowanym na łamach Proceedings of National Academy of Sciences naukowcy wyjaśniają w jaki sposób stworzyli nową konstrukcję. Superkondensator składa się z obrabianego laserem grafenu oraz dwutleneku manganu. Metody jego produkcji nie wymagają drogich w utrzymaniu laboratoriów zapewniających znikomą wilgotność. Nie wykorzystują one również energochłonnych operacji wysokotemperaturowych.
Superkondensatory są atrakcyjne dla konsumentów, ponieważ ich cykle ładowania zamykają się w sekundach. Dotychczas ich jedynym ograniczeniem była mała gęstość energii, która nie pozwalała na stosowanie ich w wielu aplikacjach.
Nowe urządzenie może pomieścić 42 Watogodzin na litr objętości, co czyni je porównywalnymi pod tym względem do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Superkondensator opracowany na UCLA może przetrwać bez utraty wydajności ponad 10 000 cykli ładowania.
Ze względu na swoje kompaktowe wymiary badacze sugerują, że może być stosowany w elektronice użytkowej lub do zasilania implantów medycznych. Miejmy nadzieję, że ich odkrycie nie utknie w kolejce do komercjalizacji, która w technice akumulatorowej wydaje się być coraz dłuższa.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmodo

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-