
W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej „inteligentnych urządzeń". Od zwykłych i nikogo już niezaskakujących smartfonów po całe budynki. Tym samym rośnie jednak zapotrzebowanie na szybkie przechowywanie i pobieranie ogromnych ilości danych, najlepiej przy minimalnym zużyciu energii. Może to zapewnić urządzenie opracowane przez naukowców z Purdue University przy współpracy z NIST.
Podmioty zajmujące się produkcją chipów od dawna domagają się opracowania lepszych technologii pamięci. Jedną z możliwości jest tzw. rezystywna pamięć o dostępie swobodnym, czyli w skrócie RRAM. W tym modelu prąd elektryczny jest zwykle kierowany przez komórkę pamięci utworzoną z ułożonych w stos materiałów. Powoduje to zmianę rezystancji, co zapisuje dane w pamięci jako 0s i 1s. Komputer odczytuje te dane w celu wykonania funkcji, a następnie ponownie zapisuje je w pamięci.
Materiał, który mógłby zostać użyty w RRAM, musiałby mieć wystarczającą oporność, czego obecnie używane materiały nie były w stanie zapewnić. Z tego względu technologia ta nie była do tej pory dostępna do szybkiego zastosowania w chipach komputerowych. Okazało się, że odpowiednim tworzywem może być ditelluryd molibdenu.
Pozwala on systemowi szybciej przełączać się pomiędzy 0 a 1, tym samym zwiększając szybkość przechowywania i wyszukiwania informacji. Wynika to z faktu, że po przyłożeniu pola elektrycznego atomy przemieszczają się na niewielką odległość, co powoduje stan wysokiej rezystancji (0) lub stan niskiej rezystancji (1), co następuje znacznie szybciej niż przełączanie w konwencjonalnych urządzeniach RRAM.
Joerg Appenzeller, jeden z naukowców, powiedział: "Ponieważ te stany rezystancyjne wymagają mniej mocy, bateria może trwać dłużej".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- purdue.edu; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-