
Innowacyjny nanogenerator opracowany przez inżynierów z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA wykorzystuje opór toczenia opon samochodowych do wytwarzania energii elektrycznej. Technologia, która została opisana w czasopiśmie Nano Energy może pomóc producentom samochodów projektować jeszcze bardziej efektywne konstrukcje.
Uważa się, że jest to pierwsze tego rodzaju urządzenie oparte na efekcie tryboelektrycznym, czyli wytwarzaniu się ładunku elektrycznego w wyniku kontaktu dwóch różnych materiałów. Naukowcy wykorzystali do tego celu różnicę potencjałów między kołami pojazdu a chodnikiem.
Xudong Wang, autor badań powiedział: - Tarcie między oponą i podłożem zużywa aż 10 procent paliwa potrzebnego do zasilenia pojazdu. Ta energia mechaniczna jest bezpowrotnie marnowana. Jeżeli więc możemy przekształcić ją w energię elektryczną choć w małym zakresie, może to mieć wymierny wpływ na ogólne zużycie paliwa dzisiejszych pojazdów.
Nanogenerator opiera się na elektrodzie zintegrowanej z segmentem opony. Gdy część powierzchni, która jest w niego wyposażona zetknie się z podłożem, tarcie pomiędzy tymi dwiema powierzchniami wytwarza ładunek elektryczny.
Podczas wstępnych badań Wang i jego koledzy wykorzystali miniaturowy samochód z diodami LED przymocowanymi do elektrody. Podczas toczenia się pojazdu świeciły one w efektowny sposób. Z pewnością zwróciły na siebie uwagę koncernów samochodowych, które już teraz ustawiają się w kolejce do komercjalizacji technologii.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-