
Norweski dystrybutor energii Statnett wraz z brytyjskim National Grid osiągnęli porozumienie w sprawie budowy interkonektora energetycznego pomiędzy Wielką Brytanią i Norwegią. Podmorski kabel przeniesie 1400 MW energii elektrycznej i po raz pierwszy połączy bezpośrednio rynki energii elektrycznej obu krajów.
Statnett i National Grid podpisali umowę w ubiegłym tygodniu, a jej efektem będzie 730-kilometrowe podwodne połączenie elektroenergetyczne NSN Link, które będzie w swojej klasie najdłuższym na świecie.
Auke Lont, prezes Statnett powiedział: - Jesteśmy dumni z bycia częścią tego projektu. Jest to nie tylko ogromne wyzwanie techniczne, lecz również samo w sobie stanowi ważny wkład w rozbudowę infrastruktury przesyłu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, będąc istotną częścią przyszłego systemu elektroenergetycznego. Inwestycja ta oznacza także zwiększone bezpieczeństwo dostaw energii dla zaangażowanych państw.
Alan Foster, dyrektor działu Rozwoju Biznesu Europejskiego w National Grid, wypowiada się w podobnym tonie: - Dostęp do niskoemisyjnej energii z elektrowni wodnych w Norwegii pomoże nam sprostać wyzwaniom związanym z dostarczaniem zielonej energii w przystępnych cenach. Wpłynie to doskonale na różnorodność jej źródeł w Wielkiej Brytanii i może potencjalnie wpłynąć na zmniejszenie cen dla konsumentów i przedsiębiorców.
Połączenie międzysystemowe rozciągnięte zostanie pomiędzy brytyjskim Blyth i norweskim Kvilldal. Po każdej stronie powstanie stacja elektroenergetyczna stanowiąca lokalne przyłącze do sieci. Wartość projektu szacowana jest na 2 miliardy euro, a jego realizacja zostanie planowo zakończona w 2021 roku.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- norwaypost

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-
-
walenty449@wp.pl
Co to za kabel na zdjęciu? Nawet dla napięcia 1MV DC jest za cienki.