Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-13 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-13
Możliwa fuzja RWE i E.ON?

Możliwa fuzja RWE i E.ON?
Dwa niemieckie giganty energetyczne powstrzymały się od skomentowania pomysłu Günthera Oettingera. Unijny komisarz ds. energii w wywiadzie opublikowanym 10 stycznia w Rheinische Post zasugerował połączenie tych spółek. Jego zdaniem w Niemczech brakuje gracza na międzynarodową skalę - E.ON i RWE należą do regionalnej ligi (oddzielnie nie liczą się w świecie). Stąd pomysł na fuzję tych dwóch firm w jeden koncern.
Konieczność fuzji Oettinger tłumaczy także faktem osłabienia E.ON-u i RWE po decyzji rządu niemieckiego o zakończeniu programu atomowego. Wyłączenie należących do obu firm ich elektrowni atomowych, znacznie zmniejszy dochody tych przedsiębiorstw.
Rzecznik prasowy E.ON. stwierdził, iż jego firma znajduje się już w światowej czołówce, przynajmniej jeśli chodzi o rynek energii odnawialnych. Biuro prasowe RWE przypomniało natomiast fakt, iż spółka działa już na szczeblu międzynarodowym i prowadzi działalność w Wielkiej Brytanii i Europie Wschodniej.
Opinia Oettingera zaskakuje tym bardziej, iż obecna polityka UE zmierza do zmniejszenia rozmiarów zarówno E.ON jak i RWE. Zdaniem wspólnoty niemiecki sektor energetyczny nie jest wystarczająco wolnorynkowy. Dominują 4 spółki: E.ON, REW, lokalny dystrybutor EnBW, oraz szwedzka firma Vattenfall. Ewentualna fuzja wymagałaby więc, przez wzgląd na unijne prawo antymonopolowe, zgody UE.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- europolitics.info

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
-
-
-